Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се забранява Хелоуин? Говори кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов (ВИДЕО)

31 октомври 2022, 19:30 часа • 30558 прочитания

Кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов отново забрани празнуването на Хелоуин в детските градини, училищата и читалищата. За сметка на това по повод Деня на будителите на 1 ноември в Елин Пелин ще има факелни тържества и шествие и тази година.

В Студио Actualno питаме защо Ивайло Симеонов забранява Хелоуин? Как успява Община Елин Пелин да има положителен демографски прираст?

Как се забранява Хелоуин? 

Това решение не го взехме с цел да покажем колко е силна властта. Всички виждахме едно силно отклонение от ценностите, историята и културни традиции. Децата в последните години започваха да се объркват и да мислят, че почивният ден около Деня на народните будители е заради Хелоуин. Този факт сякаш би камбаната, за това че българщината отстъпва от своите устои и дава път на нещо, което няма стойност за нас българите. Ние не забраняваме с полиция. Тази заповед няма толкова голяма юридическа стойност. Избор на всеки е да какво да почита и в какво да вярва. Истината е, че това е един празник, който е много комерсиален. В него няма нищо поучително. Замислете се какво проповядва този празник - да отидеш на чужда врата и да поискаш лакомство, в противен случай ще направиш беля.

Вместо Хелоуин - факелно шествие. Разкажете повече за него!

Вече 6 години го правим това шествие, едно то най- големите факелни шествия. Ще го направим и тази година. Този празник е първо уникален за света. Събирателен за всички онези българи, които са дали своя живот за това ние днес да сме в една свободна и силна страна.

Имате положителен демографски прираст. На какво го отдавате?

Всичко е върпос на политики. Проблемът не е само на Елин Пелин, а е проблем и на Европа. Когато държавата подпомага смействата почти символично. Така създадохме един инструмент, който общинският съвет гласува, една наредба, с която финансираме до 4000 лева за трето и всяко следващо дете. Тук въпросът не беше само на пари, за да кажем: “Ние даваме пари.” Създадохме този инструмент, съобразно качеството на живот на тези деца. Всичко беше свързано с това да се създаде среда, да са образовани, както родителите - така и децата. След това бяхме обвинени в дискриминация заради някои изисквания за ромите, тъй като единият от критериите беше платени данъци. Знаем, че ромите в голяма степен не си плащат данъците, но има и такива, които си ги плащат. Имаше критерий за образование - колкото по- високо образование - толкова повече средства получаваш. Да не дължиш данъци към общината - бяхме обвинени и от Хелзинкския комитет, че едва ли не ние нарушаваме техните права, като не даваме и на тях от тези средства. За мен и моя екип дискриминацията е точно обратното. Не може да събираме данъци от всички, които са коректни към обществената среда, в която живеят и да даваме на онези, които не са коректни. По този начин стимулираме некоректността.

Имаме и много инструменти за тези общности, които вече дават резултат. Над 95% от децата на ромските общности ходят на училище.

Цялото интервю с Ивайло Симеонов - гледайте във ВИДЕОТО!

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес