НС прие скоростно на първо четене нови промени в Закона за енергетиката

04 април 2014, 09:43 часа • 27229 | прочитания

Народното събрание прие на първо четене два законопроекта на "Коалиция за България" за изменение и допълнение в Закона за енергетиката, предаде БГНЕС.

Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран

Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ

След споровете от сряда, 2 април, стана ясно, че ще трябва в закона да се предвиди какво се случва със собствеността на електроразпределителните дружества, ако се вземе лицензът за дейността на цялото ЕРП - не само за разпределител.

Първият законопроект е с вносители Явор Куюмджиев, Борис Цветков, Жельо Бойчев и група народни представители от левицата и се отнася за защита на правата на потребителите, предотвратяването на злоупотреба с монополно положение от страна на енергийните предприятия, както и гарантиране на равноправен достъп на всички крайни клиенти до електричество и природен газ.

Законопроектът регламентира, че няма да бъде възможно спиране на тока без уведомление, като се задължават снабдителите на електроенергия да използват спирането на подаването на такава като крайна мярка и да информират клиентите си най-рано три дни преди датата на спиране. Такова няма да може да се случва в дни, предхождащи празнични дни. Дава се възможност на хората да имат претенции и върху качеството на услугата, която получават, като срокът за претенции се покачва от 3 на 60 дни.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Вторият законопроект цели уеднаквяване на дефинициите на "междусистемен газопровод" с европейските директиви, както и създаване на нормативна уредба за морски тръбопроводи за транспортиране на газ извън Европейския съюз. В родното законодателство не се разглежда въпросът докъде стигат правомощия на европейското законодателство, обясни вчера по време на дебатите Таско Ерменков. Законопроектът се отнася до пряко изграждане на проекта "Южен поток", но ще регламентира и следващи енергийни и инфраструктурни проекти, посочват вносителите.

И двата текста бяха подкрепени на първо четене от "Коалиция за България", ДПС и "Атака", а ГЕРБ гласуваха "против" и "въздържал се". От ГЕРБ считат, че по втория законопроект БСП се опитва да заобиколи европейското законодателство, като определя "Южен поток" на българска територия за интерконектор. Ако това стане, то няма да има изискване за достъп на трети страни до газопровода, което е едно от възраженията на ЕК.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес