Хълмът на освободителите, по- известен като Бунарджика, събра и на днешния Трети март хиляди- стари и млади, деца и младежи, българи, руснаци...Там в прослава на руския император Александър II е издигнат първият паметник у нас само три години след края на Руско- турската война.
Още: Пловдив отбеляза 149 г. от избухването на Априлското въстание
Още: Зам.-кмет на Пловдив участва в откриването на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
Пред този паметник по традиция се провежда и тържествената церемония под звуците на военен оркестър и с участието на военна рота и комитет "Родолюбие". Словото тази година прочете ректорът на Пловдивския университет проф-д-р Запрян Козлуджов, който призова този ден да се приеме като обединителен за нацията. Той защити оспорваната от други дата с думите, че точно на Трети март България за пръв път се появява като самостоятелна държава след 500 години именно в прелиминарния документ на Сан- Стефанския договор.
Още: Кметът на Пловдив посрещна председателя на Европейския съвет
Още: Община Пловдив призова да се помага за кастрацията на бездомни кучета
Полагането на цветя и венци пред паметника на руските освободители е кулминацията на днешния празник, но честванията продължиха и по- късно с панихида, изнесена от митрополит Арсений пред паметника на опълченците на Централни гробища- Пловдив.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Няма човек - няма проблем": Заплахи към младежите на Карлово след протеста им срещу кмета (СНИМКИ)
Още: В присъствието на кмета на Пловдив започна изграждането на нова спортна зала