Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БХК попиля законопроект на "Възраждане" за "пропагандата на нетрадиционната сексуалност в училище"

07 август 2024, 12:08 часа • 2301 прочитания

Българският хелзинкски комитет (БХК) внесе в Народното събрание становище по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование № 50-454-01-15/03.07.2024 г. С това свое действие от БХК призовават депутатите да не приемат проекта, тъй като нарушава основни човешки права, включително защитени от Конституцията.

"Възраждане" със закон за "християнското семейство" и "традиционните ценности"

Припомняме, че от "Възраждане" предлагат на първо гласуване да бъдат обсъдени промени в Закона за предучилищното и училищното образование. През юли Даниел Проданов и група народни представители от проруската формация внесоха предложение за изменение и допълнение на закона, което цели "да забрани пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в българските училища и в тяхната непосредствена близост".

Целта, според "Възраждане", е "защита на традиционните семейни ценности" и "възпитанието на младите поколения в духа на българската културна и правна традиция".

Още: "Той", "тя" и "то" не стигат": В Германия могат да ви глобят, ако не знаете новите местоимения

БХК: Законопроектът противоречи на Конституцията и на ЕКПЧ

Законопроектът „е белязан от некачествена законодателна техника и е неясен, противоречи на Конституцията на Република България, на редица норми на правото на Европейския съюз (ЕС), на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека (ЕКПЧ), на Конвенцията на ООН за правата на детето и на Международния пакт за граждански и политически права“, посочва БХК в становището си.

Писмото на комитета е изпратено до председателя на 50-ото Народно събрание и до ръководителите на три ресорни комисии. По законопроекта има изготвен доклад на водещата Комисия по образованието и науката, внесен в деловодството на 2 август, като на нейното заседание той е приет с 10 гласа „за“, 4 „въздържал се“ и нито един „против“.

Още: Нов скандал в Грузия: Приеха 19 закона срещу ЛГБТ обществото

„Мотивите на внесения законопроект не се позовават на никакъв такъв дебат или на научната литература“, посочва правозащитната организация в становището си. „Напротив, те правят необосновано твърдение за „публична пропаганда на неприемлив модел на нормализиране на нетрадиционна сексуална ориентация“. Сексуалната ориентация обаче е естествен компонент на човешката психика, не културна традиция или социокултурен модел. Тя не може да е традиционна или нетрадиционна. Психологическата литература описва сексуалната ориентация като хетеросексуална, бисексуална и хомосексуална. В същите категории тя е определена и в допълнителните разпоредби на Закона за защита от дискриминация“.

Снимка: iStock

Още: Европарламентът призова всички в ЕС да признават еднополовите бракове

Абсурдите в законопроекта

Правозащитниците посочват, че мотивите на проекта оставят неясно по какъв начин е проблематично приемането като „нормални“ на хората с твърдяно „нетрадиционна“ сексуална ориентация. Неясно е и как „тежката демографска криза“ е свързана с този въпрос – по какъв начин приемането на хората с т.нар. „нетрадиционна сексуална ориентация“ влияе на демографската криза в позитивна или в негативна посока.

"Мотивите не предлагат никаква конкретика с надеждна и проверяема информация за фактите на посоченото популяризиране и подстрекаване – какво е то, кога, къде и под каква форма се е случвало и има ли наистина то проверяем негативен ефект върху реализирането на целите на образователната система. Нещо повече – така формулираното изключване на допускането на такава информация изключва и такава информация, която е научна по естеството си.

Още: В Русия образуваха първото наказателно дело за "ЛГБТ пропаганда" (ВИДЕО)

Така дадените формулировки в законопроекта могат да преградят възможността за превенция на дискриминацията на основата на сексуална ориентация, получаването на обективна научна информация по въпросите на сексуалността и важна за здравето и безопасността на юношите здравна информация“, сочи БХК в становището си и допълва, че предложените промени неправомерно ще ограничат основни свободи и права, признати и защитени в международното право.

В подкрепа на последното правозащитниците посочват практика на Европейския съд по правата на човека и на Комитета на ООН по правата на човека срещу руския закон, забраняващ по идентичен начин „пропагандата на хомосексуалност сред непълнолетни“ – правна уредба, установена в нарушение на международните договори за защита на правата на човека.

Още: Русия разширява спорния закон срещу "ЛГБТ-пропагандата", ще има големи глоби

БХК посочва също, че проекторазпоредбите са в разрез и с Конституцията, която също защитава правото на достъп до информация, на изразяване и на равенство пред закона. Норми, които допускат неравно третиране на основата на сексуална ориентация, биха установили положение на неравенство пред закона.

Още: Възприемани ли са ЛГБТИ учениците в българските училища?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес