Данаил Кирилов обясни как ще се търси наказателна отговорност на обвинителите

07 декември 2019, 12:00 часа • 2303 | прочитания

Създава се фигура, която има независимост и самостоятелност, за да проведе разследването и обвинението в случай на твърдение за деяние, извършено от главния прокурор или от неговите заместници.

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Това каза министърът на правосъдието Данаил Кирилов на извънредно заседание на Министерски съвет, предаде Агенция „Фокус“.

„Представяме на вашето внимание проект за изменение и допълнение на наказателно-процесуалния кодекс заедно с изменение на закона за съдебната власт съобразно препоръките и заключенията на Венецианската комисия.

Новото, което е предложено и е резултат на съображенията и препоръките на Венецианската комисия, предлагаме да отпадне регулацията за осъществяване на наказателна отговорност на председателите на върховния касационен съд и върховния административен съд, за да изпълним препоръките и да докажем, че няма да се засегне независимостта на съдии“, каза още Кирилов.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

„Оставя само режим за реализиране на наказателна отговорност на главния прокурор. Създаваме нов субект, нова правна фигура във връзка с реализирането на отговорността на главния прокурор и на неговите заместници. Обособяваме и даваме статут на прокурор, завеждащ инспектората на върховна касационна прокуратура“, каза още той.

„Гаранцията за неговата независимост са в това, че се избира отделно от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет с квалифицирано мнозинство от две трети с мандат за седем години. Освен това по отношение на него, не може главния прокурор на упражнява правомощия по надзор за законност на неговите актове.

Тоест главният прокурор не може да отменя като незаконни актове, с които се разследва самия главен прокурор или неговите заместници. Тези предложени промени са изцяло в консоционната рамка, тоест по никакъв начин не се засяга ексклузивността на функцията по разследвания и обвинения, която по институция е предоставена само на прокуратурата“, допълни министър Кирилов.

"Премиерът Борисов каза, че досега ако има сигнал или е заподозрян главният прокурор, негов подчинен го разследва и накрая го докладва. С изменението, което правим днес създаваме ново звено, абсолютно независим прокурор, който разследва и не докладва на главния прокурор до внасянето на обвинението. Той не е зависим от главния прокурор", заяви Данаил Кирилов.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

Разработването на проекта не предвижда допълнителни финансови тежести, дотолкова доколкото то ще се реализира в рамките на числеността на ВКП. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов.

„Дотолкова доколкото то ще се реализира в рамките на числеността на ВКП и от първия прочит не смятам, че законът извежда допълнителни финансови ангажименти, в този смисъл и одобрената обосновка“, допълни той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес