„Има нужда от по-дълбока промяна на Закона за НСО. Не съм сигурен, че промените в Службата ще се случат. Има три проекта на трите партии на протеста. Този на „Има такъв народ” е най-качествен. Аз не вярвам, че технологично е възможно да бъде направена тази промяна, защото не давам повече от две седмици живот на този парламент”. Така ген. Димо Гяуров коментира предложените промени в службата за охрана.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Ген. Владимиров: Председателят на КПКОНПИ да не се охранява от НСО
По думите му е абсолютно логично да се намали кръгът от охраняваните от НСО лица. „Личи известно заяждане, дори в мотивите на законопроекта. През годините този списък нарасна неимоверно много. По-важното е, че имаме служба мастодонт, която е пряк наследник на комунистическите традиции. Такива служби в Европа няма. В България така наречените ВИП персони гледат на охраната като част от престижния образ”, посочи Гяуров по Нова телевизия, като допълни, че заплахите през годините се броят на пръсти.
Според него в момента има триализъм в режимите на охрана. „С промените в Закона за МВР от миналата година се създаде една нова дирекция, която обедини „Жандармерията”, „Борба с терора” и други, на която се даде възможност да охранява недефиниран кръг лица по наредба на вътрешния министър”, каза още Гяуров.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Махат охраната от НСО за конституционните съдии, зам.-председателите на НС и кмета на София
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Законопроектът на ИТН предвижда за главния прокурор да няма лична охрана, като в мотивите като причина за предложението е записана многократно повторената от Иван Гешев теза по време на изслушването му в правната комисия Народното събрание, че той е административен ръководител, "идентичен с председателите на Върховния административен и на Върховния касационен съд, и с правомощия, идентични с техните".
Ива Митева от ИТН предлага главният прокурор да има право само на специализиран транспорт, както е и сега, а охрана да му се осигурява само ако е застрашен и затова има мотивирано решение на комисия. Друго предложение е от списъка с охранявани лица да отпаднат членовете на Министерския съвет (освен ако не са застрашени), зам.-председателите на Народното събрание, кметът на София.
Защо НСО не може да каже за полицейското насилие на протестите?
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
ИТН предлага да се намали времето, за което имат право на специализиран транспорт председателят на Народното събрание, президентът и премиерът, след като вече не са на поста. В проектозакона е заложено периодът да е до шест месеца (и то само ако има решение на комисия, че са застрашени), а не както е сега - четири години.Предвижда се началникът на НСО да се отчита на всеки три месеца на Народното събрание, сега в закона няма посочен конкретен срок.