Днес България прави голяма стъпка напред с пускането на интерконектора. Това коментира служебният министър на енергетиката Росен Христов в "Тази събота" по бТВ.
Още: "Ще се оттеглят хора от местната власт": Прогноза на политолог за политическия срив в ПП
Още: Николай Денков е национално богатство: Бивш министър вижда режисиран сценарий в ПП
"Това за съжаление не решава всички проблеми. Тази инфраструктура е много важна, тъй като позволява много по-големи количества газ да бъдат доставяни от Азербайджан", коментира Росен Христов. Той обясни, че 3 млрд. кубични метра могат да минат на година през този тръбопровод. "Това е почти цялата консумация на България. Ние сме договорили 1 млрд. Продължаваме разговори с колегите от Азербайджан. За момента сме поискали между 300 и 500 млн. кубични метра допълнително. Те имат технически ограничения в производството. Може би такива доставки ще успеем да договорим за догодина", добави още Христов.
Още: Интерконекторът получи разрешение за пренос на природен газ
Според него инфраструктурата е изключително важна, тъй като газ може да бъде доставен само по тръбопроводи. "Тръбопроводът Гърция - България е изключително важен, защото това ни позволява да разнообразим доставките", смята той.
Още: Социолог: Предстои отлив на избиратели и поле за нов легитимен играч
Още: Искрен Митев: Нормално е по време на буря част от структурата на ПП да си тръгне
По думите му с интерконектор, ако намерим доставчици на тръбен газ през Гърция, си решаваме проблемите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Крум Зарков: Само Борисов и Пеевски могат да предизвикат избори
Още: Бачийски за трусовете в ПП: Не изключвам да са режисирани от Пеевски
"За ноември планираме цена в подобен порядък като тази за октомври", обясни министърът. Според него цената ще бъде задържана под 250 лв. и през ноември. Стана ясно, че ще се направи стрес тест на интерконектора и ако трябва, ще бъде засилена охраната му.
Той отговори и на въпрос дали присъствието на европейски лидери на официалната церемония по откриване на интерконектора е знак към Русия за диверсификация. "Със сигурност. То не е само знак, то е твърдо изказване, че Европа, включително и България, вървим към алтернативни източници така, че да сме независими от Русия в случая. Идеята е, че когато имаш много алтернативни доставчици, не си зависим от нито един от тях", коментира той.
Министърът отговори и на въпрос дали слагаме точка на преговорите с "Газпром". "Не, там поддържаме политиката на отворени врати, изпратили сме нашите искания. За момента нямаме отговор, но това на нас ни позволява да сме изправна страна по договора", добави енергийният министър.
Още: Поредната оставка в "Продължаваме промяната"
Още: "Петков не трябваше да подава оставка": Основател на "Продължаваме промяната" с призив
Още: Урсула фон дер Лайен кацна в София за откриването на газовата връзка