КС ще разгледа по същество искането на президента за Временната конституционна комисия

20 октомври 2020, 12:54 часа • 3313 | прочитания

Конституционният съд допусна за разглеждане по същество искането на президента Румен Радев за "обявяване в противоконституционност на решение на Народното събрание за създаване на Временна комисия за разглеждане на проект на нова Конституцията".

Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза

Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов

Решението е взето единодушно от висшите съдии. Докладчик по казуса е бившият депутат от ГЕРБ Анастас Анастасов.

Сега КС дава едномесечен срок на заинтересованите по делото страни да представят становищата си по казуса. След това висшите съдии ще го обсъдят и ще се произнесат.

По информация на БНР е възможно решението да бъде взето до края на годината.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Мотивите на президента Румен Радев за искането са свързани с това, че Bpeмeннaтa ĸoмиcия нямa ĸoмпeтeнтнocт на Bелико народно събрание.  А именно: В искането на Радев е посочено, че промени във вече внесен проект за нова конституция може да прави само Велико народно събрание. Действащото Народно събрание има право да обсъжда само дали по проекта следва да се свика Велико народно събрание или не. Великото народно събрание е единственият орган, който е оправомощен да приеме нова конституция. С приетото решение на 2.10.2020г. се надхвърля конституционната компетентност на Народното събрание и се нарушава принципът на правовата държава. Целият текст на искането на президента ще намерите тук: Радев сложи бариера за новата конституция

Временна анкетна комисия за разглеждане на проекта на нова Конституция (бел.ред. така е цялото име на комисията) беше създадена от народните представители на 2 октомври. В нея няма представители на БСП и ДПС. Предложението за създаване на комисията е на д-р Даниела Дариткова и ПГ на ГЕРБ. Комисията ще работи в срок от 2 месеца, т.е. до 2 декември тази година. Целта й е да обсъжда и анализира проекта на Конституция на ГЕРБ и да предлага конкретни предложения за промени в него.

До момента комисията е заседавала веднъж. Председателят й Десислава Атанасова от ГЕРБ поиска създаването на експертен съвет към временната комисия, въпреки краткото й съществуване, за да се обсъдят с всички НПО-та от сектора евентуалните промени в основния закон на страната.

Освен това тя обяви, че до средата на ноември се очаква и становище на Венецианската комисия по предложените от ГЕРБ промени в Конституцията на България.

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес