Информационната кампания за еврото, която със закъснение започна правителството, е много слаба и лошо фокусирана. Тя трябваше да се заеме с тези въпроси, които многократно се спекулираше. Това коментира в студиото на "Още от деня" по БНТ депутатът Мартин Димитров от ПП-ДБ. Той даде пример с Черна гора и Косово, които преди повече от 20 години двустранно въвеждат еврото, без да са еврозоната и без да ползват привилегиите на възможни кредити от ЕЦБ.
Още: Политолог за еврозоната: Обществото ни е консервативно, не обича трансформации
"Ако на тях са им скочили цените, както твърдят някои хора, те да не са луди да стоят 23 години и да ползват тази валута. Всичко това показва, че това са спекулации, на които можеше да се отговори с конкретни снимки и факти и така трябваше да се постъпи. И сега е време за една засилена и фокусирана информационна кампания", поясни той.
"На тези хибридни заплахи трябва да се отговори"
Димитров изрази надежда утре успешно да влезем в еврозоната и това ще бъде историческа добра новина за всички български граждани. Според него, това ще създаде много възможности за нас. "На опасенията, на фалшивите новини, на дезинформацията трябва да се отговори в тези смутни времена, в които живеем. Времена, в които безумната агресия на Русия срещу Украйна продължава. Еврозоната е като пристан, като каско за финансовата система, като едно по-голямо спокойствие в тези трудни времена", уточни Мартин Димитров.
Още: Томислав Дончев: Два месеца след въвеждането на еврото всички драми ще са изчезнали
Той смята, че срещу България се води хибридна война. "Хората, които най-много искат България да не влезе в еврозоната, всъщност искат да извадят и България от ЕС и от НАТО. И на тези хибридни заплахи трябва да се отговори. Трябва да се види как се случва това влияние, как тече тази хибридна информация, кой участва в този процеси и действително има нужда да се вземат по-сериозни мерки", категоричен бе той.
Още: "Самосаботаж за еврозоната": Кабинетът признава, че цените може да скочат с нов закон
Мартин Димитров каза още, че еврото означава намаляване на трансакционни разходи, стимулиране на търговията и износа, повече туризъм в България и възможности за повече инвестиции и развитие.