МИЕ се сети да обяснява тънкостите на процедурата на ЕК за ЕРП-тата и "Южен поток"

20 май 2014, 13:22 часа • 19223 | прочитания

След като вчера стана ясно, че още отпреди месец Европейската комисия е стартирала ненаказателна процедура заради "Южен поток" и ЕРП-тата, днес от правителството се сетиха да обяснят каква е процедурата и за какво се отнася.

Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза

Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов

Лично зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов покани на среща днес народните представители от ПП "ГЕРБ", за да получат точна и достоверна информация за полученото от Европейската комисия запитване EU pilot относно готвените промени в Закона за енергетиката, съобщиха от МИЕ. Интересен факт е, че никой не е твърдял, че става въпрос за наказателна процедура.

Проектът EU pilot не е наказателна процедура, а начин за комуникация на Европейската комисия с държавите-членки за предоставянето на по-бързи и по-цялостни отговори на въпросите и разрешения на проблемите, свързани с прилагането на законодателството на ЕС. С проекта се цели по-добра комуникация и предварителен обмен на информация между службите на Европейската Комисия и органите на държавите членки при разрешаването на въпроси, засягащи прилагането на законодателството на ЕС или съответствието между националното законодателство на дадена държава членка и законодателството на ЕС.

България се присъединява към проекта EU pilot на 1 октомври 2010 година. Първото запитване в областта на енергетиката е получено през месец декември 2010 година. До момента страната ни е получила общо 20 запитвания в областта на енергетиката.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Две от тези процедури са преминали в наказателни по време на правителството на ГЕРБ, казват от МИЕ. Едната е във връзка с крайното потребление на електроенергия, а другата относно отпадъците от минната индустрия. Настоящото правителство предприе адекватни мерки за наваксване за забавянето и привеждането на българското законодателство в съответствие с европейското – чрез предложени промени в Закона за подземните богатства и в Закона за енергийната ефективност, настояват управляващите. По този начин очакваме да отговорим на изискванията за съответствие с европейското законодателство.

Десет от запитванията по EU pilot са приключени, а по осем се работи като сроковете за отговор по тях не са изтекли.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес