Предвид дългия отоплителен сезон 10 пространствени кубични метра дърва в Родопите са крайно недостатъчни за отопление на едно домакинство в Родопите, призна министърът на земеделието и храните Кирил Вътев. Това става ясно от отговора му до депутатите Десислава Танева и д-р Красимир Събев.
Още: Кръчмарска свада, не политика: Любомир Стефанов за скандала между Пеевски и ПП-ДБ (ВИДЕО)
Още: "Партиите се държат като махленски пияници късно вечер": Коментар на Любомир Стефанов
Припомняме, че преди десетина дни жители на общината протестираха срещу недостатъчното количество дърва за огрев, затваряйки пътя между Девин и Доспат.
Заради продължителните поройни дъждове през месеците април, май и юни тази година ДГС „Доспат“ е завишило контрола преди експедиция и транспорт на добита дървесина според състоянието на горската пътна мрежа.
„Високата влажност на трайните горски пътища без настилка е провокирала съществена опасност от повреждане или унищожаване на горските пътища, предвид което горското стопанство е ограничавало транспортирането на наличните добити на временен склад дърва за огрев“, е пояснил министърът.
Още: Бивш шеф на НСБОП: Реформата в спецслужбите е заради отказа на президента да назначи шеф на ДАНС
Още: Управляващите бързат: Парламентът отнема правомощията на Радев за шефовете на службите
Той е категоричен, че ръководството на горското стопанство в Доспат е предприело всички необходими действия и мерки по провеждане на разяснителна кампания за снабдяване на населението на Община Доспат с дърва за огрев и няма закъснение при снабдяването им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП: Нека ПП-ДБ и цялата опозиция не продължават с евтините спектакли (ВИДЕО)
Още: Пеевски след гласуването по вота на недоверие: България няма да бъде соросоидна територия (ВИДЕО)
Той отбелязва, че създалото се напрежение в община Доспат е свързано преди всичко с разпоредбата на чл. 111, ал. 16 от Закона за горите - че общото количество дървесина, което едно домакинство може да закупи за една календарна година е до 10 пространствени куб. м.
Към момента териториалното поделение има инвентаризирани 33 388 пространствени куб. м. количества дърва за огрев, предназначени за продажба по цени на корен.
От кметствата са представени списъци с 4 270 домакинства, които са поискали 30 000 пространствени куб. м на корен и 5 833 пространствени куб. м от склад.
Още: Пеевски пак спаси правителството. Петият вот на недоверие също не мина
Още: Лена Бориславова намекна, че Пеевски е причината за проблемите с трафика тази сутрин (ВИДЕО)
За сравнение, през отоплителен сезон 2021/2022 г. стопанството е доставило 30 891 пространствени кубика за над 2 440 домакинства, а през 2022/2023 г. са доставени над 42 000 кубика за 3 212 домакинства и 230 социално слаби лица.
Ясно се вижда тенденцията към постоянно нарастване в броя на домакинствата и необходимите количества дърва за огрев.
Припомняме, че демографските показатели на община Доспат са едни от най-благоприятните в Смолянска област. Тя е общината с най-ниска смъртност и висока раждаемост, най-голям е и процентът на младите спрямо възрастните жители.