Парламентът отхвърли предложението на ГЕРБ за създаване на анкетна комисия, която за три месеца да изнесе всички факти и обстоятелства за прилагането на СРС от МВР по отношение на български граждани, участващи в предизборната кампания и изборния процес за 46-то Народно събрание.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Единствено ДПС подкрепи предложението, като поиска комисията да разследва и натиска върху определени партии по време на предизборната кампания. Останалите партии бяха "против" или се въздържаха.
Целта на ГЕРБ-СДС според вносителите е с комисията "да излезе наяве, без една жена каза, какво точно се е случвало в предизборната кампания" и да се види "недопустимия, неочакван и непредполагаем натиск на МВР", който е станал "платформа за самохвалство на Бойко Рашков".
Дебатът
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
По време на дебатите за временната комисия Хамид Хамид от ДПС заяви, че ще подкрепи създаването ѝ, като настоя да бъде разширен обхватът на временната комисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"ДПС са последователни по темата. Под маската на борбата с купения и корпоративния вот се извърши неправомерна намеса в изборния процес, каза Цонев в изказването си. Ние искаме и ще настояваме всеки един случай да бъде разгледан в парламента", настоя Йордан Цонев, като напомни позицията на партията, изказана и при президента Румен Радев.
"Ако ще разграждаме модела, да го разграждаме с демократични средства. Ако ще сме последователни, да го направим или ако не – ще ги говорим за лицемерие. Не може да се говори за възстановяване демокрация не демократични средства. Не може да се възстановяван справедливост с несправедливост. Четете дебелата книга", призова Цонев депутатите.
"БСП няма да подкрепи създаването на такава комисия", категоричен бе от своя страна Борислав Гуцанов, като даде да се разбере, че подаването на топката между ГЕРБ и ДПС нямало да мине.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Георги Свиленски представи „истината“ за свършеното от служебния вътрешен министър Бойко Рашков по време на предизборната кампания за 46-о Народно събрание. Той даде пример със загубени близо 2 000 гласа в полза на ГЕРБ от столичния квартал „Христо Ботев“.
"Ако не направим такава комисия, явлението остава – било то срещу вас, било срещу други, било срещу нас, предупреди Манев депутатите Той запита дали в квартал „Христо Ботев“ не е ходила поп-фолк певицата Софи Маринова да прави агитация за друга партия? Времето и политиката напук свърши", подчерта депутатът.
Отношение по темата взе и депутатът от ИСБНИ Арман Бабикян. Той посочи, че тези, които са склонни да подкрепят комисията няма да бъдат тесногръди хора. Адвокат Николай Хаджигенов добави, че гнусната колаборация между ГЕРБ и ДПС за създаването на временна комисия е неприемлива. "Ние сме тук, за да няма ГЕРБ повече", закани се Хаджигенов.
"Ефектът „Бойко Рашков“ показа как изглежда правоприлагането, което не е репресия. Репресия е, когато бият български граждани и когато подслушват политици", по мнението на Хаджигенов.
„Демократична България“ също коментира темата. Атанас Славов посочи, че е важно, когато се използва репресия в предизборния период е важно да се уточни каква е тя. Христо Иванов запита защо трябва да се създават толкова много комисии в парламента, които да дублират работата на прокуратурата. "Хайде като говорим за лицемерие, да реформиране прокуратурата и да не превръщаме Народното събрание в държавен контрол", настоя Иванов.