Новосформираната коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" обмисля реформа, с която да премахне в бъдеще служебните правителства такива, каквито са в сегашната им форма.
Още: За да замаже думите си за католиците, Михайлов с непремерени думи за православните
Още: Защити католиците: Депутат от ГЕРБ призова Ивелин Михайлов да слуша папата
Обединението има и други варианти - например, при невъзможност за сформиране на редовен кабинет, последното редовно правителство да поеме функциите на служебно до провеждане на нови избори и излъчване на следващи членове на изпълнителната власт. Такъв модел действа в няколко европейски държави.
Това се разбра от думите на бившия правосъден министър от ДБ в кабинета "Петков" Надежда Йорданова. Пред OffNews тя каза, че се обсъжда "сериозна реформа" в института служебно правителство.
"Може и правомощията на служебния кабинет да бъдат уредени със закон и в рамките на законодателството да бъде определено какво точно може да върши служебният кабинет. Има и още варианти, но всички те са на етап обсъждане", заяви Йорданова, която е в листите на коалицията в 23 МИР София-град.
Още: „Да бъдем по-добри, отколкото сме били вчера“: Явор Божанков и Цончо Ганев заравят томахавките
Още: "Това често се случва в Турция, ние обаче сме в ЕС": Политолог за политическата репресия
Всичко това се случва в момент, в който от ПП-ДБ остро се противопоставят на държавния глава Румен Радев и на действията на излъченото от него служебно правителство. Последният конфликт по тази ос стана, когато президентът омаловажи решението на 48-ото Народно събрание за изпращане на оръжия на Украйна, а от ПП-ДБ му припомниха, че парламентът е най-висшият орган в България, дори в момента да е разпуснат.
Божидар Божанов - бившият министър на електронното управление от ДБ - директно атакува Радев, че се намесва в предизборната кампания и работи против създаване на бъдещо редовно правителство.
Идеята за премахване на служебните кабинети бе лансирана от съпредседателя на "Демократична България" Атанас Атанасов още в края на миналата година - чрез промяна в Конституцията на страната. Той коментира такава евентуална промяна, след като правителството на Гълъб Донев отказа да внесе бюджет за 2023 г.
През последните две години държавата почти постоянно се управлява от служебни кабинети - изключение е само редовното правителство на Кирил Петков, което издържа от декември 2021 г. до юни 2022 г., преди да бъде свалено с вот на недоверие.
Още: Реформа във водния сектор: Кабинетът одобри проекта на Закон за ВиК
Още: Христо Панчугов: Опозицията да си смени стратегията, не да вкарва вотове на недоверие