Картината по отношение на държавните финанси през май месец беше меко казано притеснителна. Това заяви служебният министър-председател Стефан Янев по време на изслушването си в парламента за състоянието на държавата.
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
"Установено е системно несъбиране на данъчни постъпления и премахнат последващ контрол на фирмите в страната, което позволява да се натрупат огромни дефицити в системата - било чрез измами, било чрез избягване на плащания", каза той.
За бюджет 2021 година в първите дни на служебното правителство Янев обясни, че голяма част от възможността за преструктуриране на бюджета за разходи, които не са заложени, е бил изразходван в първите 4 месеца на година.
Като пример той посочи, че парите за мерките 60/40 и за допълнителните 50 лева за пенсионерите, които са били заложени за цялата година, са били изразходвани в началото на април и края на май.
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
Той обясни, че заради това, че преходното правителство не е направило актуализация на бюджета, е било почти невъзможно за допълнителни разходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси
"През април са изразходвани 117 милиона за 60/40, 120 милиона за мерки по заетост, 22 милиона за БНТ и БТА. За да продължим през юни, юли, август беше направено преструктуриране.
По отношение на приходните агенции, той подчерта, че фирмите, които са получили публични средства са с установена концентрация - 3,4 милиарда са платени на седем фирми.
"Започнахме проверки на фирмите и подизпълнителите, за да се засили контролът. Установено е огромно разходване на държавен ресурс за инхаус поръчки. Рекордьор е АПИ", каза премиерът.
Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“
"Беше установена ниска събираемост. От 2017-2020 г. са отписани 10 милиарда задължения. Най-големият длъжник е натрупал 161 милиона лева задължения. Агенция "Митници" - очакваме събираемостта да е над 1 милиард лева до края на 2021 година. Направихме необходимото да подобрим приходите, да запазим финансовата стабилност, за да може парламентът да вземе решение за преструктуриране на бюджета", допълни Янев.
На въпрос на Пламен Данаилов от "Има такъв народ" относно с кои партии е била обсъдена актуализация на бюджета и защо в него са залегнали избори 2 в 1. Служебният премиер отговори, че е обсъдена със социалните партньори.
"Вероятността за избори 2 в 1 не е въпрос на политическо решение. Бюджетът е заложен да има достатъчно пари и за двата сценария. Моля, не влагайте политически контекст", подчерта той.
"Президентът Радев преди година, коментирайки мерките на тогава действащото правителство спомена, че те трябва да бъдат целенасочени, навременни и безвъзмездни - как се съобразихте?", коментира Томислав Дончев от ГЕРБ.
"Не само България, но и ЕС наложиха стандарт за помощ на бизнеса. Не мисля, че поведението на служебното правителство се различава от останалите страни", отговори Стефан Янев.