Военно-окръжната прокуратура в София е започнала проверки на обществени поръчки в Министерството на отбраната (МО) по време на мандата на бившия министър Николай Ненчев.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Това съобщиха днес, 17 февруари, от прокуратурата, след като сутринта служебният премиер Огнян Герджиков оповести резултатите от назначената ревизия на наследството на кабинета на Бойко Борисов. Тя беше поискана от президента Румен Радев при назначаването на служебното правителство, а Борисов също призова за проверки, за да станело ясно, че няма нарушения, предаде "Правен свят".
Нередности обаче са били констатирани в няколко сектора, като най-много са проблемите с обществени поръчки в МО, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и Агенция "Пътна инфраструктура".
Преди дни служебният министър на отбраната Стефан Янев каза, че на прокуратурата са предадени над 100 обществени поръчки в министерството. Днес пък премиерът Герджиков поясни, че са открити 45 нарушения на Закона за обществените поръчки и други нормативни актове при проведени общо 113 процедури през 2016 г.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
По девет процедури е установено наличието на индикатори за измама и са предадени на Военната прокуратура. Останалите 36 процедури с установени проблеми са изпратени за проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, каза Герджиков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Проверката е установила, че в документацията за обществени поръчки са включвани условия и изисквания към кандидатите, които дават категорично предимство или необосновано ограничават участието в търговете, обясни Герджиков.
Одитният доклад е получен във военната прокуратура, откъдето посочват, че в него има сведения за 28 процедури за обявяване на обществени поръчки, в това число и за приключени такива. По отношение на някои от процедурите са посочени данни за допуснати нарушения от възложителя, за което предстои да бъдат извършени предварителни проверки, заявяват от прокуратурата.