"Противоконституционен и противозаконен": Юрист обясни подробно защо не може да има референдум за еврото

09 май 2025, 22:39 часа • 1447 | прочитания

От юридическа гледна – референдум за еврото е противоконституционен и противозаконен. Експертното мнение е на Димитър Стоянов – юрист и съветник в Министерски съвет.

Той изброи подробно мотивите за позицията си на профила си във Facebook:

1. От 2007 г. България е държава членка на Европейския съюз по силата на Договора между държавите членки на ЕС и Република България и Република Румъния за присъединяването им към Европейския съюз от 21 юни 2005 г. Договорът е ратифициран, обнародван и влязъл в сила, както това е изискването на чл. 5, ал. 4 от Конституцията. Ратификацията е акт на законодателя и е извършена със закон, обнародването е извършено в „Държавен вестник“ и договорът е влязъл в сила. Спазени са всички конституционно установени изисквания, а България вече осемнадесет години е член на Европейския съюз. Съгласно член 5 от Договора за присъединяване България и Румъния участват в Икономическия и паричен съюз от датата на присъединяване като държави-членки, с дерогация по смисъла на член 122 от Договора за ЕО. Икономическият и паричен съюз представлява група от политики, насочени към сближаването на икономиките на държавите членки в ЕВ чрез обща парична политика и обща валута, каквато е еврото. Участието в него, след присъединяването на конкретната държава към Европейския съюз, става на принципа на конвергенцията, изпълняването на определени условия и изисквания, за да бъде приета и общата европейска валута евро.

Още: Росен Желязков: Радев чертае бъдещия си политически проект в надпревара с "Възраждане"

2. Със сключването на договора си за присъединяване всяка държава членка поема неотменим ангажимент да се присъедини към еврозоната и да въведе единната валута, което оттам насетне е свързано с изпълнението на определени критерии – затова е въведено и правото на дерогация по смисъла на чл. 122 от Договора за ЕО, а именно за изпълнението на тези критерии. Казано по друг начин, когато една държава членка е готова за това, тя въвежда еврото, което произтича от неин договорен ангажимент.

3. Правителствата на България имат договорен ангажимент, който е възникнал по силата на сключения договор за присъединяване към Европейския съюз, да провеждат политики, които да извършват конвергенция, да приближават страната ни към еврозоната с крайната цел въвеждането на еврото. И тъй като това е променлив процес, той няма крайно определена договорна дата, а тя се определя от усилията и целите на националните власти. България има дата за конвергентен доклад за приемането на еврото (извънреден такъв).

Още: "Опит да се минира конвергентният доклад": "Правосъдие за всеки" с коментар за референдума на Радев (ВИДЕО)

4. Съгласно разпоредбите на ЗПУГДВМС референдум по въпроси относно сключени от Република България международни договори може да провежда преди тяхната ратификация (чл. 9, ал. 4 от ЗПУГДВМС). Казано по друг начин, ако е било време за референдум, то това е трябвало да се случи преди лятото на 2005 г., когато е подписан и ратифициран договорът за присъединяване от страна на Народното събрание. Референдум оттам насетне просто е в нарушение на съществуващата нормативна уредба.

Още: Румен Радев предлага референдум за еврото

5. Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 1 от Конституцията България е правова държава, която се управлява според Конституцията и законите на страната. Прогласеният принцип на върховенство на закона изисква вземаните решения да бъдат съобразявани с нормативната уредба, с действащите разпоредби – във върховния и в останалите закони.

Това финализира аргументацията защо към днешна дата референдум за еврото е конституционно и законово недопустим, независимо по какъв начин е зададен възможния въпрос. Приемането на еврото зависи само и единствено от усилията на националните власт да изпълнят критерии за конвергенция, от юридическа гледна точка въпросът е финализиран през 2005 г., а действащата нормативна уредба изключва провеждането на референдуми в такава хипотеза на международен договор.

Още: КС каза "не" на референдум за лева и еврото, Костадинов пак тръгва да го прави

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес