Рокадите в ръководството на БСП вече са факт. Петима бяха отстранени от "червеното" изпълнително бюро, за да не съвместяват партийни и парламентарни постове. Предложението за това е на председателя Корнелия Нинова.
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Така от бюрото с внушутелно мнозинство и явно гласуване на пленума бяха изпратени Красимир Янков, Стоян Мирчев, Иван Ченчев, Весела Лечева и Александър Симов.
На тяхно място Нинова предлага да влязат кметът на Гоце Делчев Владимир Москов, бившите депутати от Пловдив Атанаска Тенева и от Варна Апостол Димитров.
В същото време обаче няколко депутати запазват и партийните си постове в ръководството. Те са самата Корнелия Нинова, Стефан Данаилов, Драгомир Стойнев, Крум Зарков и Валери Жаблянов.
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси
Мястото си в бюрото запазва и Кирил Добрев. Той обаче вече е заявил готовност да напусне парламента, за да запази мястото си в ИБ на БСП.
Днес БСП проведе заседание на Националния съвет. На него лидерът Корнелия Нинова реши да прокара идеята си членовете на ИБ да не бъдат и едновременно депутати. Първоначално намеренията и бяха това да се осъществи в твърд вариант(за всички членове на ИБ ), но след случая "Гергов" за "Цумгейт" тя реши да остави в ИБ някои от депутатите като мост към парламентарната група.
Много от освободените от ИБ са твърдо против новите правила. Най яростен противник на това е Красимир Янков. Според него нормално е политиците да правят политика в парламента.
Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“