Румен Радев: Разговорът за общата ни история със Северна Македония е неизбежен

02 октомври 2022, 11:39 часа 2833 прочитания

България е основен износител на електроенергия в региона и имаме готовност да увеличим износа си за РСМ. Това коментира президентът Румен Радев в отговор на въпрос на македонски журналист, след като гласува в столицата.

Още: Трайчо Трайков предлага МОЧА да иде на Бузлуджа

Още: Митрофанова обяви какви са плановете ѝ в България, направи признание за руския език

"Разбира се, това ще стане в съответствие с нормите на европейския енергиен пазар, и интересите на българските граждани и бизнес. Затова с президента Пендаровски, и с Фон Дер Лайен обсъдихме възможностите ЕС да подкрепи финансово РСМ така, че да се избегне евентуална криза в предстоящата зима по отношение на снабдяването с електричество на страната. Това зависи и от ЕС, и от това РСМ да направи необходимите заявки за това", допълни държавният глава.

Той каза още, че политическите разговори между двете страни се провеждат в нормална атмосфера на взаимоотношения, в отношения на приятелство. "Изключително е важно вътре в самата РСМ да се разбере, че изпълнението на двустранно поетите ангажименти трябва да тръгне въможно най-скоро - това е гарант за ускоряване на европейската интеграция на РСМ. Нека напомня, че същинските преговори за членство съгласно Преговорната рамка не са започнали. Те ще започнат едва когато РСМ впише българите в своята Конституция. Така че това трябва да е много ясно", категоричен бе Румен Радев.

"Също така, ние трябва да решим всички въпроси, отлагани от много години. Разговорът за общата ни история с РСМ е неизбежен. Очаквам държавниците в нашата приятелска страна да проявят политическа мъдрост и да градят европейското бъдеще на РСМ, освободено от идеологемите на миналото", завърши президентът.

Още: Столична община иска "Възраждане" да махне палатковия лагер срещу еврото

Още: Кметът на "Западен" в Пловдив: Целта е да се окалят много други хора от "Продължаваме Промяната"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес