Руският държавен глава Владимир Путин може да посети България през следващата година. Това обяви посланикът на Русия у нас Анатолий Макаров пред bTV.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Той разкри, че е обсъждал посещението на Путин с президента Румен Радев, а формалният повод за визитата ще бъде 140-тата годишнина от Освобождението. Макаров и Радев разисквали и конкретни двустранни проекти.
"Обсъдихме, че би било много интересно и би било полезно като един символ на нашата братска дружба и тези минали изпитания по време на вековете действително да има едно посещение на президента за 140-годишнината от Освобождението на България, но това е само на теоретична основа”, обясни дипломатът.
Той изрази съжаление, че от близо 10 години руски президент не е посещавал България.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
"Просто президентът да пристигне да пие чай или кафе с българския президент е несериозно – това е приятно, но не мога да кажа, че това е основна цел на посещението. Обсъждаме, че трябва да се подготви работната част на визитата, какво може да се подготви, да се разгледат конкретни проекти”, каза още руският посланик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По думите му Русия поддържа интереса си към строителството на АЕЦ "Белене" или нова мощност в АЕЦ "Козлодуй", но е готова да привлече и инвеститор от трета страна.
"След парламентарните избори и съставянето на правителство, ако България прояви интерес за продължаване на проекта, можем да преговаряме и да намерим бъдещ инвеститор. Не само Русия, има и други държави и фирми, които искат да строят "Белене", каза руският дипломат по повод това, че България се е издължила изцяло на Москва за поръчаното, но ненужно вече оборудване след като проектът беше спрян. Според Макаров спирането на проекта е станало заради липса на политическа воля, а не заради лоша финансово-икономическа обосновка.
В отговор на въпрос той посочи, че Москва има интерес да участва и в проекта за газов хъб "Балкан", но само при финансово-икономическа обосновка и гаранции от ЕС. "Не искаме да ни откажат в последния момент и да ни кажат, че тази игра вече не я играят", каза той и направи аналогия със спирането на газопровода "Южен поток".
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски