Сдружение "КАЖИ": България не изпълнява препоръките на Европейската комисия за включване на мерки за хуманно отношение към животните
Планът е основополагащ документ в политиките на страната ни в областта на земеделието. В него се съдържат приоритетните земеделски сектори за финансово подпомагане в новия програмен период. Той е подаван към Европейската комисия още през пролетта на 2022 г.
Премиера на “Убийствено” - филмът, който влезе под кожата на модата
Каква е истинската морална цена на дрехите от кожа, козина и вълна? Непопулярни факти и нови разследвания за хуманното отношение към жи...
В началото на лятото на 2022 г. бяха получени коментари от ЕК относно плана. В тях бяха отбелязани пропуски в политиката за хуманно отношение към животните – тя включва единствено преживните животни. В текста липсваха мерки за хуманно отношение към кокошки носачки, прасета, телета, свине майки. Тогава ЕК призова България да въведе конкретни мерки за хуманно отношение към животните, които трябва да включват и споменатите по-горе животни.
През октомври 2022 г. е съставена нова версия на плана, която е изпратена до ЕК в началото на ноември. Конкретна препоръка за насърчаване отглеждането на кокошки носачки в незатворени системи е включена в него, но текстът фигурира не в съответната точка за хуманното отношение към животните, а е упоменат бегло в точката за инвестиции в земеделски стопанства:
"Приоритетни за подпомагане също така са проекти на земеделски стопани с включени инвестиции в прехода към алтернативните системи за отглеждане на кокошки носачки (например: волиера, свободно отглеждане)."
"При така съставен текст без конкретика и без изрично посочени мерки за хуманно отношение към кокошките носачки България на практика не изпълнява препоръките на Европейката комисия в тази посока."
Компаниите по света преминават към яйца без код 3
88% от всички ангажименти на бизнеса за снабдяване с яйца от ферми без клетки със срок до края на 2021 г. или по-рано са вече изпълнени...
Включването на мерки за кокошките носачки и прехода от клетъчни към алтернативни системи е необходимо да бъдат заложени в плана, за да бъде подготвен секторът за предстоящите законодателни изменения. Над 60 ферми в България отглеждат 3,6 милиона кокошки в клетки. Това са 1/3 от всички предприятия, заети в сектора на производството на яйца в страната – те отглеждат над 2/3 от всички индустриални кокошки в България.", споделя Елена Савова, координаторка на кампания „Разперени криле“ в организацията за защита на животните КАЖИ.
На 30 юни 2021 г. Европейската комисия заяви намерението си да представи най-късно до 2023 г. законодателно предложение за забрана за използването на клетки. Очаква се то да влезе в сила от 2027 г. Отговорност на Министерството на земеделието е да заложи съответните мерки в Плана за плавен преход на сектора към предстоящото премахване на клетките. Този акт ще отрази нагласите на българските и европейските граждани за преход към по-етични и устойчиви селскостопански системи.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Слави Трифонов: Един ден съм “лош” и "мафиот“, на другия ден съм "добър“ и от "добрите сили“
Мнение: Предизборната кампания ще бъде интересна, залогът е голям
ПП определи обвинението срещу Александър Николов като PR акция на прокуратурата
Спиране на войната и връщане към диалога - какво си каза Радев с Европейските консерватори
Слави Трифонов: Като министър Александър Николов е защитил българския интерес
Пеканов призна: България не може да изпълни ангажимента към ЕС за намаляване на вредните емисии
ЦИК: Няма да има видеонаблюдение в секциите в чужбина
Радев заминава за Европейския съвет, вероятно и Зеленски ще е в Брюксел
Костадинов даде отговор на журналистическо разследване за кредитите му
БСП сигнализира Европа за Зарков и Пеканов, намесвали се в изборите
Редактор:
Евгения Чаушева
Етикети: Сдружение КАЖИ Животни