Тома Биков: Моята прогноза е, че ще се реализира първият мандат

20 май 2023, 20:45 часа 1896 прочитания 0 коментара

"За да има конституционно мнозинство, трябва да има мнозинство, а за да има такова трябва да има парламент. Да решаваме задачите една по една. Полагаме всички усилия да излъчим редовен кабинет с първия мандат, до момента ДПС и "Има такъв народ" са заявили своята позиция, че биха подкрепили правителство на Мария Габриел, отворени са всички възможности, има още два дни, докато върнем мандата изпълнен. Моята прогноза е, че ще се реализира първият мандат, с което политическата криза няма да приключи, но ще се създадат условия тя да бъде преодоляна по-бързо", заяви Тома Биков от ГЕРБ.

Още: ГЕРБ и "Ново начало" във Варна с обяснения в открита любов: Йордан Цонев и Иван Портних с общи действия (СНИМКИ)

Още: Премиерът и заместниците му с имоти за милиони, луксозни коли и сериозни кредити

Той не изключи варианта да бъде излъчено "правителство на споделената отговорност". "Правителство, което би могло да структурира зад себе си конституционно мнозинство", допълни Тома Биков. По думите му ГЕРБ-СДС ще предложи състав и структура на Министерския съвет, програма за управление.

"Идеите за втори мандат са доста абстрактни. Конституционно мнозинство не е "Продължаваме промяната" и ГЕРБ, то трябва да включва и ДПС и "Има такъв народ". Видяхме последните два дни, в които и г-н Христо Иванов заговори за конституционно мнозинство, като ние веднага казахме, че сме готови и за тази стъпка, така че още е отворен този прозорец. Очакваме народните представители в 49-ото Народно събрание или поне тези, които осъзнават сложността и важността на ситуацията, да излъчат правителство с първия мандат, както е редно", заяви Тома Биков пред БНТ.

"ДПС и ИТН заявиха своята евентуална подкрепа за правителство на Мария Габриел, така че ние сме готови да приемем експертни предложения от тяхна страна", каза още Тома Биков.

Още: Депутат на Пеевски нов удар по Радев – предлага НСО да спре да вози администрацията му

Още: Пеевски обеднява с милиони, а кой забогатява? Актуалното имущество на политиците

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес