Вътрешният министър иска ГДБОП да разследва магистрати

18 май 2023, 10:25 часа 944 прочитания 0 коментара

Актовете на прокуратурата, с които завършва едно производство, трябва да бъдат публични и подредени в регистър. Това заяви от трибуната на Народното събрание служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който бе изслушан от депутатите във връзка с изнесената от главния прокурор Иван Гешев и заместник-главния прокурор Борислав Сарафов информация за целенасочено и противоправно забавяне на наказателни производства.

Още: Цветлин Йовчев: Трябва да се създаде държавна агенция за справяне с бедствия

Още: "Никоя държава няма да допусне такава нестабилност": Проф. Киров за новия опит през КС да бъде свалено правителството

"Голяма част от изявленията на Иван Гешев и Борислав Сарафов засяга корупционни действия на магистрати. До момента компетентни да разследват магистрати са само следователи. Моето предложение е и ГДБОП да може да разследва магистрати, за да има по-голям контрол. Има производства в прокуратурата, които необичайно много се бавят", каза още Демерджиев. 

По думите на министъра има случаи на забавени от прокуратурата и следствието производства, по които са работили както Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" в МВР, така и областните дирекции. Още: Politico: Каскета срещу Тиквата - мафиотска България достига точката си на пречупване

Според него един от начините този проблем да бъде преодолян е актовете на държавното обвинение да станат публични и публикувани в специален регистър, след необходимото заличаване на личните данни.

Още: Колко струва на държавата централата на "ДПС-Ново начало"?

Още: Регионалният министър налага санкции на фирмите, поддържащи пътя (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес