Костадин Костадинов и Ангел Янчев от "Възраждане", както и Кирил Веселински от МЕЧ се оплакаха, че не ги канят в предаването на БНТ "Панорама" и в предавания на БНР, като по този начин обществените медии спомагат за дисбаланс в представянето на всички гледни точки и на всички политически партии. Това стана ясно по време на изслушване на председателя и членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) в Комисията по медиите и културата в парламента в четвъртък, 10 юли.
Още: СЕМ се произнесе за "Ергенът" и "избухването" на Мартин срещу Даниела Рупецова
"Направили сме един много сериозен анализ, показващ тежък дисбаланс, който не е от месеци, а от години. Нашият анализ е конкретно за последната половин година – периодът, в който работи това Народно събрание, но, повярвайте ми, ако тръгнем да го разширяваме назад във времето, той ще стане още по-тежък. Има много тежък дисбаланс, защото би следвало не просто да се търси представянето на всички гледни точки, но и да се даде възможност на всяка една от политическите партии да говори", каза Костадин Костадинов. Той добави, че заедно с неговите съмишленици искат да имат равно представителство, съобразно представителството им в парламента. "Не е редно и не е логично най-голямата опозиционна сила да няма присъствие в някои от предаванията или да присъства чисто символично в други. Също така не е редно една съизмерима с нас политическа сила, каквато е "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), да има тройно, четворно и петорно по-голямо присъствие в медиите, при това в държавните медии. За частните медии може да намерим оправдание и затова и не сме се съсредоточили върху тях. Даваме просто примера с БНТ и БНР като симптоматичен, защото в държавните медии е така", посочи Костадинов.
Снимка: Ангел Янчев/Facebook
Заместник-председателята на медийната комисия Ангел Янчев, също от "Възраждане" добави, че не иска СЕМ да бъде цензор, "а да оказва методическа подкрепа на обществените телевизии чрез надзор, защото потъват с неразбирането на това какво е плуралзъм, какво е сблъсък на мнения. И поради тази причина губят слушателите си и зрителите си."
Още: Съдът сложи край на сагата около избора на нов директор на БНТ, СЕМ стартира нов конкурс
"От 27 октомври "Морал, единство, чест" (МЕЧ) е парламентарно представена партия и има нула участия в предаването "Панорама" с водещ Бойко Василев по БНТ. Ще обявите ли процедура за нов генерален директор на БНТ и какво е вашето мнение - нормално ли е парламентарно представена партия да няма нито едно участие в предаването "Панорама"?. Този въпрос отправи народният представител Кирил Веселински от парламентарната група на МЕЧ към председателя на СЕМ Симона Велева. "При девет партии в парламента, в предаването "Панорама" няма как всяка седмица да се канят всички от тях. Предаването има около 30 минути интервюта и около 30 минути репортажи", каза в отговор Тома Биков от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Какво казаха от СЕМ
Симона Велева, снимка: БГНЕС
"Ние правим фокусирани наблюдения по конкретни теми, а не по конкретни участия на една или друга политическа сила. Това не ни го позволява законът и ние не си позволяваме да го правим. В този смисъл правим немалко фокусирани наблюдения. Ето сега предстои и трето поредно наблюдение за отразяване на еврото", каза председателят на СЕМ Симона Велева и добави, че СЕМ не дава указания на журналистите "кой, кога и по какъв начин да кани и от коя политическа сила да бъдат тези представители, нито управителните съвети и генералните директори на двете обществени медии дават указания на журналистите кой и кого да канят", допълни тя.
Габриела Наплатанова допълни, че СЕМ прави мониторинг за политически плурализъм само в рамките на записаното в Изборния кодекс и споразуменията, които всяка партия подписва с ЦИК за всяка предизборна кампания, пише БТА.
Припомняме, че по-рано в същия ден СЕМ прие отчета на генералния директор на БНР с едно особено мнение.
Още: Аудиторията на БНТ е основно от по-възрастни хора, масово не се знае какво е обществена телевизия