Учени от САЩ са открили как да "рестартират" панкреаса и да намалят необходимостта от всекидневни инсулинови инжекции, пише в. "Дейли експрес".
Още: България и Гърция се разбраха как да използват водите на река Арда
Още: Необичаен студ на места в България. Времето утре - 1 май 2025 г.
Постижението им дава нова надежда за лечението на диабет тип 1. Изследователите от университета на Илинойс са използвали стволови клетки от пъпна връв, за да "превъзпитат" имунните Т-клетки на диабетици, чиято функция е да противодействат на мутирали или увредени клетки. По този начин специалистите са успели да "рестартират" панкреаса, намалявайки необходимостта от всекидневни инсулинови инжекции с 38 процента само за 12 седмици.
Диабет тип 1 се развива когато имунната система атакува произвеждащите инсулин бета клетки, които пренасят глюкозата до клетките в тялото.
"Постижението ни е голяма крачка напред към лечението на диабета", казва д-р Юн Чжао от изследователския екип.
Още: Жандармерия по магистралите за празничните дни: Ще следят за джигити на пътя
Още: Стряскащи метеорологични явления: Прогноза за началото на май 2025 г.
Междувременно агенция Ройтерс предаде, че лекарствата за понижаване на холестерола, известни като статини, увеличават риска от диабет за жените на средна и в напреднала възраст. Специалисти от Масачузетския университет са установили в изследване, обхванало над 150 000 жени, че за онези от тях, които са приемали статини, рискът да им бъде поставена диагноза диабет е с 50 процента по-висок, отколкото за жените, които не са приемали лекарства за понижаване на холестерола. БТА
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!