Китайската компания DJI, която произвежда любителски и професионални дронове, обяви, че стартира програмата bug bounty, в която специалисти по киберсигурност могат да получат награда, ако успеят да открият слаби места в продуктите.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Според сериозността на откритите слаби места наградата може да достигне от 100 до 30 хиляди щатски долара. Освен това компанията започва обновяване на програмните с и продукти с цел увеличаване на сигурността и запазване на данните на клиентите си, пише БГНЕС, позовавайки се на Bloomberg.
През последните седмици в дроновете DJI са открити слаби места. Програмистът Кевин Финистър съобщава за открита вратичка, през която се получава достъп до приложението DJI Go и да проследи GPS координатите на апарата. На свой ред специалистът по киберсигурност Лание Уоткинс от университета Джон Хопкинс съобщи, че заедно със студентите си е успял да открие минимум три уязвими места в продуктите на компанията за последните година и половина, но компанията не реагирала на съобщенията, изпратени по електронната поща.
Стартът на програмата bug bounty може да бъде свързан със скорошна заповед в армията на САЩ, която въвежда пълна забрана за използване на безпилотните летателни апарати на DJI от военнослужещите. Заповедта се отнася до всички дронове на DJI, както и до системи, в които се използва софтуер на компанията. Освен това военните трябваше да премахнат всички приложения на компанията, както и да изключат от дроновете захранващите елементи и информационни носители. Причина за отказа от дроновете е съществуването на слаби места за кибератаки.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
От DJI заявиха, че са учудени и огорчени от решението на военните. Компанията обеща да изясни какви точно слаби места съществуват. Малко след това DJI съобщи, че въвежда в дроновете си офлайн режим, при който снимките и видеозаписите от камерите престават да се предават към "облака".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят