Производителят на компютри Dell се присъедини към плана на американските власти за възпиране на китайската ИТ индустрия. Компанията възнамерява напълно да се откаже от използването в своите продукти на чипове, произведени в китайски заводи, съобщават от Технюз.
Още: Лятото е за нови приключения – и нов смартфон с до 80% отстъпка от А1
Още: Хора с чиповете на Мъск ще могат да се "трансформират" в роботи (ВИДЕО)
Dell отделя само една година за целия процес – до 2024-та не трябва да има китайски чипове в лаптопи, компютри, сървъри и друго оборудване на Dell, съобщи Nikkei Asian Review.
Според пазарните анализатори, Dell "отменя" китайските чипове съвсем не от патриотични съображения и вероятно не от желание да превърне компанията си в инструмент за натиск върху Китай. Основната цел на ръководството е запазване на бизнеса на компанията, тъй като се очаква повишаване на напрежението в и без това трудните отношения между САЩ и Китай.
ОЩЕ: Разкриха схемата, с която Русия внася ключови компоненти от западните технологични гиганти
Още: "Две седмици": Тръмп използва класическия си трик и за продажбата на TikTok (ВИДЕО)
Още: Цели сектори: Колко работни места ще изчезнат заради изкуствения интелект? Нови данни
По този начин Dell се ръководи основно от желанието да запази нивото на бизнеса си. Диверсифицирането на веригите за доставки наистина може да помогне за това, но все още не е ясно коя страна ще бъде избрана от технологичния гигант като нов източник на чипове. Един от възможните варианти е Виетнам.
Решението на Dell да премахне от продуктите си произведените в Китай чипове ще удари не само икономиката и ИТ индустрията на азиатската страна. Очаква се производителите на чипове от други страни, чиито фабрики се намират в Китай, също да бъдат засегнати.
Все още е много трудно да се предвиди колко силен шок за доставчиците ще бъде новата "китаефобия" на Dell. Но такива радикални промени най-вероятно няма да бъдат безболезнени, тъй като Dell е производител на компютърно оборудване от Топ 3 в света.
ОЩЕ: Apple и Sony работили над 10 години върху камерите за iPhone
Още: Готов да убива, за да оцелее: Компания шокира с експеримент с изкуствен интелект
Още: Учени започват да създават човешка ДНК в лаборатория
Други американски компании също са нетърпеливи да скъсат със зависимостта си от производството в Китай. Един от най-ярките примери в това отношение е Apple. През последните години тя установи производство на своите мобилни устройства в Индия. Сега компанията се насочва и към Виетнам, където през 2023 г. ще започне масово производство на лаптопи MacBook.