Сривът на Facebook и Instagram: Обяснение и съвети

06 март 2024, 06:59 часа • 9982 | прочитания

Човешка грешка – това е била причината за големия масов проблем с Facebook и Instagram вчера вечерта. Официално обяснение има, макар че то е много трудно да бъде открито и всъщност компанията на Марк Зукърбърг не го афишира.

Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025

Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи

Става въпрос за пореден ъпдейт, свързан със системата за влизане в профилите - промяна в конфигурационна база данни. Получил се е непрекъсваем цикъл (поредица от цикли), заради който хората не могат да влязат в платформите на Meta и да ползват услугите ѝ. Заради това е трябвало всичко да бъде спряно - тоест да се рестартира, каза експертът по киберсигурност Любомир Тулев пред БНТ. Личните данни не са засегнати, добави той. Проблемът е вътрешен - факт е, че дори от Белия дом съобщиха, че няма данни за кибератака, каквито подозрения се появиха заради Супервторника в първичните президентските избори в САЩ. Че става въпрос за вътрешен проблем има податка и в информацията на Reuters за случилото се - служители на Meta не са могли да се логнат в работните си профили: Супервторник в САЩ: Тръмп печели първични избори в осем щата

През 2021 година имаше нещо подобно, тогава заради ъпдейт на рутерите на компанията на Марк Зукърбърг, припомня Wired. По-точно - погрешни настройки на рутерите, които координират мрежовия трафик между центровете за данни.

Да, още има проблем с верификацията на профилите във Фейсбук – тоест функцията, при която от социалната мрежа ти пращат код за потвърждение на телефона. Причината е точно случилото се и това, че тази система е свързана с ъпдейта. Затова и не получавата код за верификация, ако изпратите съобщение за такъв, обясни Тулев.

Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн

Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)

Още: "Мета" има план: Ще ни подслушват по-трудно във Facebook и Инстаграм

Заради това, че много сайтове използват именно продукти на Meta като Facebook, за да можете да влезете (да се логнете) в тях, те също имаха проблеми – такива бяха засечени и при YouTube.

Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)

Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят

Съвети какво да правите:

  • Не излизайте от системата, ако сте успели пак да се логнете
  • Не опитвайте да си сменяте паролата
  • Изчакайте всичко да бъде оправено (вероятно поне няколко дни)

Близо 4 млрд. души използват поне една от платформите на Meta (Фейсбук, Инстаграм, Месинджър, УатсАп) всеки месец. В X (Twitter) сривът на Meta предизвика много шегички.

"Ако четете това, то е, защото нашите сървъри работят", пошегува се собственикът на X Елон Мъск, а в акаунта на платформата беше публикувано: "Знаем защо всички вие сте тук в момента".

Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?

Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално

Защо Фейсбук и Инстаграм искат да си платим за абонамент

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес