Apple категорично е най-зависимата от Китай технологична компания. Apple е чисто американска компания, но не може да осъществява тази дейност в САЩ, поради високите разходи за труд – работните заплати в САЩ са много високи и ако iPhone се сглобяваха в Щатите щяха да бъдат осезателно по-скъпи, а тези смартфони и така не са никак евтини.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
През последните месеца се появиха редица съобщения, че Apple полага големи усилия, за да диверсифицира своите производствени мощности. Но към днешен ден около 85% от всички iPhone се сглобяват в Китай. Производството в тази страна става все по-трудно, особено като се вземат предвид неотдавнашните проблеми в най-голямата фабрика на Foxconn.
ОЩЕ: Apple ще произвежда 25% от продуктите си в Индия
Степента на зависимост на Apple от Китай е толкова силна, че корпорацията от Купертино може никога да не успее да напълно да напусне тази страна. Според различните анализи, Apple ще остане в Китай още минимум 20 години, сочат данните GizChina, цитирани от techoffnews.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Според публично достъпните данни, Apple има около 14 000 служители и специалисти в Китай. Освен това, по-голямата част от нейните милион и половина служителите в нейната глобална верига за продажби и доставки, също работят на територията на Китай. Партньорите на Apple, какъвто е и Foxconn, положиха големи усилия за прехвърляне производството на iPhone и другата компютърна техника на Apple в Виетнам и Индия. Но според редица анализатори Виетнам все още е много далеч от това да бъде какъвто и да било конкурент на Китай.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
ОЩЕ: Apple намалява заплатата на главния си изпълнителен директор
Бивш изпълнителен директор на Microsoft заяви, че Apple няма да може да създаде другаде много добрите условия за работа, каквито има в китайските фабрики. Това ще бъде изключително трудно понеже корпорацията ще трябва да създава нов инфраструктура и което е по-важното, трябва да намери или да обучи необходимите за производството на нейната продукция кадри. И още, най-много айфони се продават именно в Китай. Ето защо се счита, че iPhone e почти 100% китайски. Ако се премести във Виетнам, Apple ще трябва да доставя компоненти и части от Китай, което не е рентабилно и поне засега не е благоприятно за американската компания.
Нито една друга технологична компания не зависи толкова много от Китай като Apple. Meta и Alphabet са зависими предимно от цифровата реклама, а Amazon почти не присъства на китайския пазар. Дори южнокорейският гигант Samsung, който е единственият продал повече смартфони от Apple, много по-малко зависи от Китай. Samsung още през 2019 г. затвори своите китайски заводи, онеже не успя да издържи на конкуренцията на местните Huawei, Xiaomi и Oppo.
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално