Учени започват да създават човешка ДНК в лаборатория

26 юни 2025, 21:41 часа 2469 прочитания

Започна работата по спорен проект за създаване на градивните елементи на човешкия живот - ДНК, от нулата, който се смята за първи в света. Досега изследванията бяха забранени поради опасения, че могат да доведат до създаването на дизайнерски бебета или непредвидени промени за бъдещите поколения. Сега обаче най-голямата благотворителна организация в света в областта на медицината, Wellcome Trust, е предоставила първоначално 10 млн. паунда за стартиране на проекта и твърди, че той има потенциал да донесе повече ползи, отколкото вреди, като ускори лечението на много нелечими заболявания, съобщава BBC.

Снимка: iStock

Д-р Джулиан Сейл от Лабораторията по молекулярна биология на MRC в Кеймбридж, който участва в проекта, заяви пред BBC News, че изследването е следващият гигантски скок в биологията. "Само небето е границата. Разглеждаме терапии, които ще подобрят живота на хората с напредването на възрастта, които ще доведат до по-здравословно остаряване с по-малко болести с напредването на възрастта. Искаме да използваме този подход за генериране на устойчиви на болести клетки, които да използваме за възстановяване на популацията на увредени органи, например в черния дроб и сърцето, дори в имунната система", каза той.

Още: Учени откриха непознат досега организъм, който може да еволюира във вирус

Критиците обаче се опасяват, че изследването отваря пътя за безскрупулни изследователи, които искат да създадат подобрени или модифицирани хора.

Снимка: iStock

Още: Нашата ДНК еволюира много по-бързо, отколкото се смяташе

Д-р Пат Томас, директор на кампанийната група "Отвъд ГМО", заяви: "Обичаме да мислим, че всички учени работят, за да правят добро, но науката може да бъде използвана за нанасяне на вреда и за водене на война".

Проектът "Човешки геном"

Подробности за проекта бяха предоставени на BBC News по повод 25-ата годишнина от завършването на проекта "Човешки геном", в рамките на който бяха картографирани молекулите на човешката ДНК и който също беше финансиран до голяма степен от Wellcome Trust.

Снимка: iStock

Всяка клетка в тялото ни съдържа молекула, наречена ДНК, която носи необходимата ѝ генетична информация. ДНК е изградена само от четири много по-малки блока, наречени A, G, C и T, които се повтарят отново и отново в различни комбинации. Удивително е, че тя съдържа цялата генетична информация, която физически ни прави такива, каквито сме.

Още: Огромен пробив: Редактираха ДНК на бебе, страдащо от смъртоносна болест

Проектът "Човешки геном" позволи на учените да разчетат всички човешки гени като баркод. Новата работа, която започва, наречена "Проект за синтетичен човешки геном", може да направи огромен скок напред - тя ще позволи на изследователите не само да разчитат молекула ДНК, но и да създават части от нея (може би един ден цялата) молекула по молекула от нулата.

Снимка: iStock

Първата цел на учените е да разработят начини за изграждане на все по-големи блокове човешка ДНК, докато синтетично създадат човешка хромозома. Те съдържат гените, които управляват нашето развитие, възстановяване и поддържане. След това те могат да бъдат изследвани и да се експериментира с тях, за да се научи повече за това как гените и ДНК регулират нашите тела.

Още: Учени: Кои гени се наследяват само от бащата?

Според професор Матю Хърлс, директор на института Wellcome Sanger, който секвенира най-голямата част от човешкия геном, много заболявания се появяват, когато тези гени се объркат, така че изследванията могат да доведат до по-добро лечение. "Изграждането на ДНК от нулата ни позволява да проверим как ДНК наистина работи и да изпробваме нови теории, тъй като в момента можем да направим това само като променяме ДНК в ДНК, която вече съществува в живите системи".

Снимка: iStock

Работата по проекта ще бъде ограничена до епруветки и блюда и няма да се прави опит за създаване на синтетичен живот. Но технологията ще даде на изследователите безпрецедентен контрол върху човешките живи системи. И въпреки че проектът е насочен към медицински ползи, нищо не пречи на недобросъвестни учени да злоупотребят с технологията.

Още: 5 болести, които наследяваме от родителите си

Те биха могли например да се опитат да създадат биологични оръжия, усъвършенствани хора или дори същества, които имат човешка ДНК, според професор Бил Ърншоу, високоуважаван учен-генетик от Единбургския университет, който е разработил метод за създаване на изкуствени човешки хромозоми. "Духът е пуснат от бутилката", казва той пред BBC News. "Сега бихме могли да въведем набор от ограничения, но ако организация, която има достъп до подходящи машини, реши да започне да синтезира нещо, не мисля, че бихме могли да я спрем".

Снимка: iStock

Г-жа Томас е загрижена за начина, по който технологията ще бъде комерсиализирана от здравните компании, разработващи лечения, произтичащи от изследванията. "Ако успеем да създадем синтетични части на тялото или дори синтетични хора, тогава кой ще ги притежава? И кой притежава данните от тези творения?", пита тя?

Още: За първи път ДНК предлага едновременно съхранение на данни и изчисления в една система

Като се има предвид потенциалната злоупотреба с технологията, въпросът за Wellcome Trust е защо са решили да я финансират. Според д-р Том Колинс, който е дал зелена светлина на финансирането, решението не е било взето лесно. "Попитахме се каква е цената на бездействието", каза той пред BBC News. "Тази технология ще бъде разработена един ден, така че, правейки го сега, ние поне се опитваме да го направим по възможно най-отговорен начин и да се изправим пред етичните и моралните въпроси възможно най-рано". 

Успоредно с научното развитие на проекта ще се изпълнява и специална програма за социални науки, която ще се ръководи от проф. Джой Жанг, социолог, от университета в Кент. "Искаме да получим мнението на експерти, социолози и особено на обществеността за това как се отнасят към технологията и как тя може да им бъде от полза, и, което е важно, какви въпроси и опасения имат", каза тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес