Научни разработки за съхранение на енергия от възобновяеми енергийни източници, ефективни методи за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид и възможности за приложението на водорода в транспорта ще бъдат представени днес, 2 декември, от 10:30 часа в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН.
Още: Вземете Huawei Watch 5 с до 300 лв. отстъпка от А1 и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
Постиженията са с потенциал за практическо приложение и са осъществени през първата година от изпълнението на Национална научна програма "Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита" (ЕПЛЮС), уточнява БГНЕС.
В рамките на програмата е разработен проект на речен плавателен съд, задвижван с водород и слънчева енергия. Учените тестват електронна система за консумираната мощност при движение на демонстрационен тролейбус по мрежата на градския транспорт в София, както и технологична схема за елиминиране на основните замърсители от отпадъчни потоци води за полупромишленото производство на микроводорасли. Сред научните постижения са също положителен електрод за литиево-йонна батерия с нова структура; зеолитни адсорбенти за улавяне на въглероден диоксид, получени от отпадни въглищни пепели; фотосинтезиращи биогоривни елементи с използване на висши водни растения.
Националната научна програма "Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита" (ЕПЛЮС) е финансирана от Министерството на образованието и науката.
Още: Премиум план от Yettel в комплект с топ смартфони на цена от 99 лв. на месец
Още: Лятна селекция 5G смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
Заглавна снимка: Архив
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Решенията за киберсигурност стават достъпни за малкия и средния бизнес