Опазването на дивеча в студени зимни условия е от първостепенно значение за държавните ловни стопанства на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП). Подхранването и опазването на дивеча на територията на държавен ловностопански район на ДЛС „Извора“- Девин, е едно от основните мероприятия, което се извършва целогодишно.
Още: За пета поредна година "Родопи филм фест" събира почитателите на документалното кино
Още: 20 години и броим: Жители на родопско село сами си оправят улиците
Най-големи грижи се полагат през есенно-зимния период, защото от това зависят намаляването на зимните загуби и успешното възпроизводство на дивеча. Когато подхранването се извършва правилно, зимните загуби се свеждат до минимум, съобщиха от ЮЦДП - Смолян.
С появата на първите сериозни снегове и спад в температурите започва ежедневно зареждане на хранителните комплекси.
Още: Първи сигнал за нападение от мечка за годината в Смолянско
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Храната за дивеча е предимно концентриран фураж (царевица, ечемик и гранулиран фураж), груб фураж (сено и люцерна) и сочен фураж (земна ябълка, картофи, цвекло, ябълки).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За целта са подсигурени 130 тона концентриран, 40 тона груб и 35 тона сочен фураж.
Набляга и на поддържането на т. нар. солища, които осигуряват необходимите минерални вещества за метаболизма на дивеча. Осигурената каменна сол и минерални блокчета за животните е 1,5 тона.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Според годишната таксация за миналата година в ДЛС „Извора“ има 223 екземпляра благороден елен, 64 елени лопатари, 344 сърни, 260 глигана, 210 муфлона, 350 диви кози, 249 глухара.
Движението на дивеча около хранителните комплекси се следи с камери. Паралелно с това се следи за наличие на хищници и бракониерски набези, уточняват още от ЮЦДП.