Двойно - до 741,6 млн. лева, паднаха необслужваните кредити, дадени на колекторските фирми през миналата година спрямо 2018-а, когато те са били 1,418 млрд. лева. Това сочат данните на Асоциацията за управление на вземания, цитирани от Монитор. За 2019-а сумата е била 832,3 млн. лева.
Още: WSJ: Тръмп-младши дойде, България продава "Турски поток" - каква ще е схемата?
Още: Говорим с Тръмп да има руски газ с американска помощ в Европа: Съветник на Путин потвърди
Тенденцията на спад продължава и през първото тримесечие на 2021, но данните към момента не отразяват обективната картина, посочват от асоциацията. „Колкото и оптимистични да изглеждат цифрите, истината е, че финансовите предизвикателства предстоят. Отчасти, по-ниските обеми, възложени за събиране се дължат на мораториума на банките. Той даде глътка въздух на клиентите в затруднение, но и отложи проблеми, на които тепърва ще станем свидетели в края на 2021 г. Не са ясни дългосрочните ефекти от него, възможно е някои домакинства да са неприятно изненадани от по-високите суми които трябва да платят за кредитите си. Затова правилното управление на парите е много важно за всеки един от нас и е ключово за по-бързото излизане от кризата”, казва Райна Миткова, председател на АУВ.
На пазара на изкупени дългове се наблюдава още по-голямо понижение, посочват още от асоциацията. През цялата 2020 г. те са малко над 507.5 млн. лева, докато през 2019 г. - 1,362 млрд. лева. Броят случаи на изкупен дълг за 2020 г. е 101 731, докато през 2019 той е двойно по-голям - 208 423. Картината ще се измени в края на годината и е много важно потребителите и бизнесът да са подготвени, съветват от АУВ.
„Според данните на БНБ за първото тримесечие на 2021 г. е образуван нов лош дълг, вследствие на мораториума в размер на над 1 млрд. лв., или 10% от разсрочените задължения. Става дума за кредитите с просрочие над 180 дни. „Тези задължения няма да изчезнат, напротив, трябва сериозна стратегия как и дали ще могат да се съберат и как това ще се отрази на финансовата сфера като цяло. От друга страна, в продължение на месеци редица големи индустрии бяха напълно затворени, това няма как да не се отрази на първо място на покупателната способност на населението, плащането на данъци и такси от страна на бизнесите, а оттам на цялата икономика”, коментира Лилия Димитрова, зам.-председател на АУВ.
Още: Моментни мобилни услуги и ипотека за под 5 дни - Банка ДСК променя банкирането тук и сега
Още: Две страни от ЕС се разбраха за общи действия срещу забраната за руски газ
Според данни на асоциацията още през 2020 г. много домакинства престанаха да плащат не защото доходите им бяха пострадали, а защото се страхуваха за бъдещето си и предпочитаха да съхранят тези пари за по-трудни дни. Но неплащането може само да усложни ситуацията и да се отрази негативно на икономиката, а оттам - на всеки от нас поотделно”, казва Райна Миткова. „Групата на хората, които изпитват реална невъзможност да плащат, продължава да е най-малка. Настоящата ситуация на несигурност създава предпоставки за някои потребители да се стремят да избегнат погасяването на вземанията си. Част от хората обаче използваха момента, за да предоговорят по-добри условия по кредитите си и точно те ще спечелят в дългосрочен план”, коментира още Лилия Димитрова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще има ли среща с Урсула фон дер Лайен: Тръмп обясни за митата
Още: Промишленото производство отбеляза най-голям спад от година и половина
По данни на асоциацията относителното дялово разделение на кредиторите остава без съществени промени, с известни изменения в конкретните стойности. Банките остават като най-големия кредитор с 44% от стойността на целия обем възложен дълг Следват ги небанковите финансови институции с общо 28% от стойността на дълга. Третият най-често срещан кредитор са телекомите с дял от 16%.