Скоростта на интернета в България е една от най-високите в света. Всъщност страната ни е на осмо място на планетата по скорост на интернет, показват данните от проучване на фирмата Akamaj, цитирани от "Капитал".
Още: „Грийнс“ ООД - история за модерно земеделие от Първомай до трапезата на над 1 млн. българи
Още: Рокади в ръководството на bTV: Постът на Хекимян вече си има титуляр
Челната тройка на страните с най-бърз интернет е оглавявана от азиатски държави - лидер е Хонконг с 54.1 Mbps, следван от Южна Корея и Япония.
Страната ни отчита пикова скорост от 32.1 Mbps като данните са за третото тримесечие на 2012 г. На годишна база България показва повишение от 36% в пиковата скорост, се посочва още в изследването.
След тях са Латвия, Румъния, Белгия и Швейцария.
Още: "Не може да допуснем саморазправи": Желязков за нервното шофиране към морето заради ремонтите
Още: Прогноза за времето - 2 юли 2025 г. (сряда)
Бързият интернет в България е един от малкото инфраструктурни показатели, по които тя е на челните места в световен мащаб и това е факт през последните няколко години. Има обаче разлики в различните региони на страната, както и по отношение на различните показатели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Големите компании, които следят интернет трафика, класират България на различни позиции по бързина на интернет и качество на услугата, казва и "Нова телевизия".
Добрата новина обаче е, че като максимална и пикова скорост, страната ни в повечето случаи заема най-челните места. Например Pando Networks, компания, специализирана в изследване на интернет връзките в света, ни отрежда трето място по средна скорост на сваляне. В България тя е 1.611 Mbps, като единствените с по-добри резултати са Южна Корея и Румъния. Това изследване е направено през 2011 г. Година по-рано проучване на университетите в Оксфорд и Овиедо, поръчано от Cisco, отрежда на страната ни четвърто място.
Може би едно от най-актуалните сравнения и данни могат да се намерят от агенцията за проучвания Ookla.
Още: Млад баща загина при инцидент в Рила, събират средства в подкрепа на семейството му
Още: Шарка при козите и овцете в Скутаре: Умъртвяват заразените и контактни животни
Показателно е обаче, че в България цената е най-ниска за това качество на интернет-доставката. Според Ookla потребителите в страната ни плащат по 54 цента на 1 Mbps. След нас са румънците, които получават 1 Mbps срещу 67 цента.
Редактор: Ивайло Петров