КАТ ще глобява пешеходци и за внезапно излизане на пешеходна пътека. Санкцията ще е 10 лв. Идеята е на Пътна полиция СДВР, които след ежедневни анализи са установили, че хората пресичат рисково дори на обозначените за това места, предаде Стандарт нюз.
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Хората трябва и сами да се пазят, защото ние глобяваме шофьорите, но стават и инциденти, обясни шефът на КАТ София Богдан Милчев. През юни миналата година “Стандарт” и Пътна полиция организираха кампанията “Вдигни ръка, спри джигита”.
Тогава призовахме хората да пресичат зебрите с високо вдигната ръка, за да предупредят водачите за намеренията си. Двойно са намалели случаите на ранени и загинали пешеходци в София. Статистиката сочи още, че няма нито един инцидент на зебра, когато човекът си е вдигнал ръката и е показал своето намерение да премине.
Данните на КАТ сочат, че има над 250 ранени пешеходци и 10 загинали.
През април има най-малко ранени и няма нито един убит пешеходец. Най-опасни са часовете между 18 и 20 ч. Именно тогава стават и най-много инциденти с пешеходците. Хората на възраст над 64 са най-честите жертви на шосето. От началото на годината има глобени 2367 пешеходци и 3845 водачи.
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
Пътна полиция е дала списък с 80 пешеходни пътеки, които са опасни и трябва или да се повдигнат с легнали полицаи или да се въведе различната маркировка. Трябва и те да се осветят и да се сложат предупредителни знаци. В София има над 400 зебри.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
Още: Само в този град ще вали през уикенда. Времето утре - 3 май 2025 г.
За тази година на три места има по няколко станали инциднета с пешеходци. Най-опасна е зебрата на Раковски и Аксаков, а най-натоварената е тази на ул. "Княз Борис" и бул. "Стамболийски". Пещеходците трябва да се чувстват господари на пешеходната пътека. В закона обаче пише още, че преди да навлязат в движението, те трябва да се съобразят с идващите превозни средства и с тяхната скорост. Няма нито един шофьор, който да иска умишлено да бутне човек на пътя, твърдят катаджиите.
И самият пешеходец трябва да даде шанс на водача да му даде време да го възприеме като участник движението, колата да има време да спре. Всеки трябва да знае, че, ако сам не се пази, може да плати с тялото си заради невъзможността на водача да спре.
Редактор: Ая Косарова
Още: Още трима от пострадалите в Кочани са изписани от “Пирогов“
Още: "SMS-ите на BG-ALERT всяват паника": Кметове алармират, че никой не знае какво да прави