Събитията от последните дни с предложения от президента Румен Радев референдум и реакциите след него поставиха в социалните мрежи въпроса защо Дания, Норвегия, Швейцария, Унгария и други европейски държави не използват еврото като валута? В днешната статия ще разгледаме подробно причините, поради които тези страни не са част от еврозоната.
Дания
Въпреки че Дания е пълноправен член на ЕС, тя е единствената държава, която има официална дерогация (изключение) от задължението да въведе еврото, след като гражданите ѝ гласуваха против присъединяването към еврозоната на референдум през 2000 г. Затова Дания не е обвързана с Маастрихтските критерии по отношение на валутния съюз, въпреки че поддържа фиксиран курс на датската крона към еврото чрез участие във валутния механизъм ERM II.
Това ѝ дава възможност да провежда самостоятелна парична политика при нужда, макар и в ограничена степен. Датската икономика е една от най-развитите в Европа – с висок стандарт на живот, ниска безработица и силен износ.
Централната банка на Дания (Danmarks Nationalbank) е независима и успешно управлява инфлацията и икономическата стабилност.
Норвегия
Източник: iStock
На първо място северната страна не е част от Европейския съюз, поради което не е задължена да въвежда еврото като официална валута. Вместо това Норвегия е член на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Шенгенското пространство, което ѝ осигурява достъп до вътрешния пазар на ЕС, без да се налага да участва във валутния съюз.
Норвежката крона (NOK) остава стабилна и се подкрепя от силната икономика на страната, основана на богатите природни ресурси, особено нефт и газ, както и добре развита социална и финансова система.
Централната банка на Норвегия провежда самостоятелна парична политика, което ѝ позволява да реагира по гъвкаво на вътрешни и глобални икономически предизвикателства.
Швейцария
Източник: iStock
Известна като държавата на неутралитета и високия стандарт на живот, също както Норвегия - Швейцария не е член на ЕС. Страната поддържа двустранни споразумения с ЕС, които ѝ осигуряват достъп до части от вътрешния пазар, но не я обвързват с изисквания като приемането на общата валута.
Швейцарският франк (CHF) е една от най-стабилните и силни валути в света и се възприема като „сигурно убежище“ от инвеститорите.
Швейцарската национална банка води независима парична политика, с фокус върху стабилност на цените и защита на франка от прекомерна волатилност. Финансовият сектор на страната е глобално конкурентен, а икономиката е иновативна, с висока производителност и ниска безработица.
Унгария
Въпреки че страната е част от ЕС, икономически Унгария все още не покрива всички изисквания за въвеждане на еврото, особено по отношение на ценовата стабилност и дългосрочните лихвени проценти. Освен това общественото мнение е разделено, като немалка част от населението е скептично настроено към еврото, свързвайки го с инфлация или загуба на контрол върху националната икономика.
Как живеят в страните с евро?
В момента еврото е официална валута в 20 от 27-те страни членки на Европейския съюз. Последните две държави, които въведоха единната европейска валута, са Литва и Хърватия.
Източник: iStock
Литва прие еврото на 1 януари 2015 г., ставайки третата и последна от балтийските републики, присъединила се към еврозоната след Естония и Латвия. Решението беше мотивирано от стремежа към по-дълбока европейска интеграция и валутна стабилност. Страната успя да поддържа нисък бюджетен дефицит, умерена инфлация и стабилен икономически растеж, което улесни процеса за влизане в еврозоната. В момента страната се възползва от по-добри условия за международна търговия и инвестиции, въпреки глобалните икономически предизвикателства през последните години.
Хърватия въведе еврото на 1 януари 2023 г. и стана двадесетият член на еврозоната. Присъединяването съвпадна и с включването на страната в Шенгенското пространство, което беше важна стъпка към пълноправно участие в европейските структури. Въвеждането на еврото премина с известни предизвикателства, но сравнително гладко, макар че сред обществото имаше опасения за дългосрочно повишаване на цените.
Икономиката на Хърватия в момента показва стабилност, силен туристически сектор и добър ръст на БВП, като членството в еврозоната засили доверието на инвеститорите.
Защо България трябва да влезе в еврозоната?
Източник: iStock
Всички държави членки на ЕС, с изключение на Дания, са задължени да приемат еврото и да се присъединят към еврозоната, когато изпълнят икономически и правни условия в Договора от Маастрихт, известни още като “Маастрихтски критерии”.
През 1997 година страната е във валутен борд с германската марка. През 2002 г. Германия приема еврото и курсът се променя, като 1 евро е равно на 1,95583. От там идва и фиксирания курс лев-евро, който използваме и досега. Свързването на двете валути решава проблема с доверието във валутата и ограничава възможността за монетарни политики от страна на БНБ. Това означава, че БНБ вече не отговаря за количеството левове в обращение и не определя самостоятелно лихвените проценти по кредитите, които централната банка отпуска на търговските банки.
Редица международни експерти отбелязват, че приемането на еврото носи стабилност и доверие в икономиката, улеснява търговията и инвестициите чрез премахване на валутния риск и намаляване на транзакционните разходи. То осигурява по-лесен достъп до европейския вътрешен пазар, по-ниски лихвени проценти и по-висока финансова предвидимост, особено в страни с вече фиксиран курс към еврото, каквато е България.