Датската компания „Лего” ще прекрати производството на комплекта „Дворецът на Джаба”, заради жалби на мюсюлмани.
Още: Най-важните новини за деня: 22 юни 2025 г.
Още: Евакуираха трима алпинисти в Рила с военен хеликоптер
Живеещи в Австрия последователи на исляма по-рано са се оплакали, че дворецът в комплекта подозрително напомня на джамия, а кулите му - на минарета.
От компанията отрекоха обвиненията в ксенофобия, пояснявайки че само са искали да пуснат серия по мотиви от филмовата поредица „Междузвездни войни”. Но по информация на германския вестник “Ди Велт” тези дни представители на компанията са обещали в края на годината да прекратят продажбите на скандалния конструкторски комплект.
Изглежда ръководството се е изплашило, че претенциите може да се отразят негативно на продажбите в ислямските държави, отбелязва изданието.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 юни 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 юни 2025 г. (понеделник)