Влизаме в четвъртия ден от работната седмица, а новините само до този час са толкова много, че трудно бихме могли да изведем само няколко акцента. Все пак по традиция Actualno.com ви събужда с кратък преглед на най-важното от печатните издания за днешния 11 октомври.
Още: Причините, поради които деца попадат в приемни семейства: Проучване
Още: Всички да разберат за бедствието: Държавата подменя сирените
Фокусът тук е поставен върху една от безспорно значимите новини, които следим в развитие - убийството на журналистката Виктория Маринова в град Русе. Съвпадение на ДНК профил, иззет от тялото на убитата, с материал от заподозрения Северин Красимиров, е основното доказателство на полицията и прокуратурата. Според разследващите съвпадението е 100%. ДНК на предполагаемия извършител е намерено по тялото на жертвата, а нейно - по дрехи в къщата на Красимиров в Русе. Там са открити панталон, бельо и други вещи. Веднага след престъплението младежът е избягал в Германия, където живеела майка му. От вестника допълват, че МВР и главният прокурор Сотир Цацаров са на 100% сигурни, че са хванали убиеца на Виктория.
Още: Само на 59 г. почина директорът на УМБАЛ Бургас доц. Бойко Миразчийски
Още: Унищожиха стара ръчна граната край р. Дунав
Изданието насочва вниманието към потребителска тема, свързана с пътуванията на европейците с железниците. Става ясно, че депутатите от транспортната комисия към Европейския парламент са приели повече права за пътниците, ползващи влаковете в ЕС. Най-общо казано, при закъснение на влака с между 60 и 90 минути, пътниците ще могат да си поискат 50% от цената на билета, която да им бъде възстановена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли вода в язовирите: Спешна проверка в "Напоителни системи"
Още: Липсва в документите назад: Защо сега Европа се захвана с македонската идентичност и език?
В днешния си брой ежедневникът обръща внимание на темата със здравните вноски на българските студенти в чужбина. Въпросът е важен, тъй като е добре зрелостниците да са наясно, преди да кандидатстват във висше учебно заведение извън страната, как стои въпросът със здравноосигурителния им статус. В хартиения брой на "Труд" е представена и позицията на НАП по темата.
Още: „Агрион“ даде официален старт на жътвата
Още: "С морето шега не бива": Спасителите на плажа са с ново работно време
В днешния си брой "Монитор" се спира на тесен аспект от широката тема за административната реформа и непрекъснатите усилия за опростяване на бюрокрацията в различните звена на държавните структури.
Изданието пише, че за доходите ни, получени от работодателите през 2019 г., от началото на следващата година ще отваряме през интернет попълнена данъчна декларация с нужната информация. Става ясно, че работодателите ще имат задължението да изпратят данните в НАП, а в историята отиват хартиените служебни бележки, издавани на лицата за изплатените им през годината доходи, и удържаният данък.