От юни майките, върнали се на работа преди годинката на детето си,ще взимат 50% майчински

30 май 2017, 14:53 часа 1731 прочитания 0 коментара

От юни месец майките, които се върнат на работа преди детето им да навърши една година, ще продължат да вземат майчинство.

Още: Заради паднали дървета: Промени в разписанието на БДЖ

Още: Само две вериги подават данни за цените: Недостатъци на сайта "Колко струва"

Промяната влиза в сила след броени дни.

Жените, които изберат да се върнат на работа след 135-тя ден от раждането на детето им, ще получават 50% от изчисленото им обезщетение. Те ще вземат толкова пари, докато детето навърши една година.

Целта е да се насърчи по-краткото майчинство в България, което при повечето жени у нас продължава 2 години. Сега всяка майка, която се връщаше на работа преди детето й да навърши 2 години, вземаше 50% от парите, а за първата година нямаше такава възможност.

Още: Заради надвиснали клони: Ограничават движението в ключов проход

Още: Гвоздей по гвоздей, тухла по тухла: Маршрут по следите на Колю Фичето

Всяка жена, която желае да се върне на работа още през първата година от майчинството, трябва да подаде молба до работодателя след 1 юни, напомнят от Националния осигурителен институт, предаде OFFNews.

В момента едва между 1 и 2% от българските майки се връщат на работа, преди детето им да навърши 1 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес