Претъпкани влакове на БДЖ в условия на пандемия. В мотрисите се допускат много повече пътници, отколкото са местата, и така физическата дистанция между хората изобщо липсва. Когато питат защо се случва това, отговорът е, че има повредени локомотиви и се налага да се сливат маршрути. Сигналите са за различни влакове в страната, но най-много от тях идват от пътниците на влака София - Мездра, обобщават от Нова тв.
Още: Адска жега в тези градове. Времето през уикенда 5-6 юли 2025 г.
Още: Kaufland открива най-новия си магазин в София с детско шоу на колела
Редовна практика била да се качват повече пътници от обявените места, без да се спазват противоепидемични мерки.
„Залепени сме един до друг. В петък сутринта имаше над 150 човека от капацитета. Беше трудно да се влезе или да се слезе. Забелязах, че са поставени стикери, които казват, е трябва да носим маски. Кондукторите също ни предупреждават”, обясни Илиян, който е редовен пътник.
По думите му кондукторите не носят и маски.
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Още: "Започва жестокия грил": Проф. Рачев с огнена прогноза за времето
„Пътувах в събота сутринта по маршрут София – Мездра. На перона чакахме около 500 човека, а влакът беше с два вагона. Едва се побрахме в него. В действителност имахме маски. Над 1/3 от хората останаха на гарата. Нямаше физическа възможност да се качат още хора във влака”, обясни Галя Павлова, която е редовен пътник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Опасни горещини: Жълт код за високи температури в 18 области
Според ръководството на БДЖ причината за тази конкретна ситуация е повреда на локомотив. По думите на зам.-директорът на БДЖ пламен Митев - по време на пандемията не може да се използват автобуси, но все пак влаковете са продължили да се движат през целия период.
Той е категоричен, че при инцидент/повреда, каквато е била в събота сутринта, се търси вариант с най-малки поражения. „Заради това е било нужно пренасочване. В един кратък участък са два влака, но една композиция”, обясни зам.-директорът. „Решението се взима, за да са доволни всички пътници. Все пак БДЖ не спря през цялата пандемия. Ако имаше друг вариант, щяхме да го предпочетем. В екстремна ситуация е невъзможно пренасочването с автобуси”, добави Митев.