Столична община започна процедура по установяване и премахване на незаконен строеж, който блокира завършването на бул. "Тодор Каблешков". Това съобщи главният архитект на София Богдана Панайотова в профила си във Facebook. Тя уточнява, че вече почти десетилетие в един от ключовите терени до булеварда стои незаконен строеж – в неотчужден имот. "Незаконна постройка, построена върху терен, предназначен за озеленяване и част от Южния парк по устройствените планове на София. Без строителни книжа. Без разрешение за строеж. Без одобрени проекти", посочва главният архитект.
ОЩЕ: Собственици на имоти блокираха булевард "Тодор Каблешков" в София
Панайотова подчертава, че това не е поставяем обект, а реален строеж по смисъла на закона. "През годините не са предприемани реални действия. Издадени са формално невалидни заповеди, използвани са грешни процедури, а обектът е продължил да стои. Нито един път не е извършена законната процедура по констатиране на незаконно строителство", допълва тя.
Вече почти десетилетие в един от ключовите терени до бул. „Тодор Каблешков“ стои незаконен строеж – в неотчуждения имот,...
Публикувахте от Арх. Богдана Панайотова в Сряда, 23 юли 2025 г.
Какво е направено до момента
За пръв път Столична община предприе пълната и законосъобразна процедура по установяване и премахване на незаконен строеж. Връчихме констативен акт на всички 9 собственици, след като служителите на НАГ пропътуваха над 650 км из страната, за да гарантират законосъобразност на процедурата. С този акт се установява незаконният характер на строежа.
ОЩЕ: София обяви конкурс за пробива на бул. „Тодор Каблешков“
А именно:
- Разрешение за строеж: няма
- Протокол за откриване на строителна площадка: няма
- Протокол за откриване на строителна линия и ниво: няма
- Заповедна книга: няма
- Не са представени строителни книжа за присъединяване към преносните мрежи.
- Строежът е изпълнен без одобрени инвестиционни проекти.
"Всеки един професионалист и всеки човек, неспециалист, може да прецени, че това не е обект, който да може с кран, например, да се вдигне и премести на друго място. Това е реален строеж. Вече констатиран като незаконен след десетки години на необезпокоявано съществуване", допълва главният архитект на София. По думите ѝ строежът в нито един момент през годините не е отговарял на градоустройството.
"Той винаги се е намирал в терен, определен за озеленяване. Никога не е имал строителни книжа. Не е имал разрешение за строеж. Никога никой не е правил процедура, за да констатира строежа като незаконен", казва още Панайотова.
И допълва: Обектът е изграден след 2016 г., без одобрени проекти, документи и разрешения, издадени от компетентен орган, и без нито един от необходимите строителни документи. Не може и да бъде обявен за търпим – каквато порочна практика съм наблюдавала през годините. През годините е била допусната порочна практика – да се третира този обект като „поставяем“, на базата на издадено разрешение от районен главен архитект.
ОЩЕ: Ремонт затваря кръстовището на бул."Стамболийски" и "Вардар" до края на август
Премахването му е било формално и блокирано, защото се е използвала грешна правна процедура – по Наредба №17, а не по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ). Обектът обаче не е преместваем, а реален строеж по смисъла на закона – няма как да бъде преместен с кран или демонтиран.
Намира се в урегулиран имот с отреждане „за парк“ и винаги е бил в несъответствие с устройствените планове.
Тече 14-дневен срок за възражения. Ако не бъдат представени валидни документи (разрешение за строеж, одобрени проекти и др.), ще бъде издадена заповед за премахване на незаконния строеж. При обжалване ще преминем към съдебно производство, след което ще предприемем действия по събаряне при потвърждаване на заповедта от съда.