От сутринта на 24 ноември започна вдигането на излезли от употреба автомобили с София. Специални жълти стикери ще бъдат поставяни на всички коли, които покриват критериите за "излизане от употреба". Те ще са индикация, че автомобилът е бил проверен и е установено, че е излязъл от употреба.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
"Ако в доброволния срок собственикът не го е преместил, се издава заповед от кмета на района и се вдига", каза в предаването на bTV "Тази сутрин" инж. Полина Асенова-Костова, началник сектор "Контрол по паркингите" и добави, че след вдигането на автомобила следва процедура по разкомплектоване. По думите ѝ критериите са автомобилът да няма номера или да не е минавал на годишен технически преглед повече от три месеца от датата, на която е трябвало да мине.
Най-много автомобили, излезли от употреба, има в районите "Кремиковци", "Красно село", "Младост" и "Люлин".
Още: До дни всяка пета кола в София няма да може да влиза в центъра
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
Снимка: БГНЕС
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
Старите коли са отпадък
"От 2009 г. насам са установени 33 681 автомобила. От тях над 20 000 са преместени доброволно. Статистиката показва, че собствениците предпочитат в доброволния тримесечен срок да ги предадат на площадка за разкомплектоване", каза още Полина Асенова-Костова.
Тя добави, че според закона колите, които са излезели от употреба, се водят отпадък. "Ако колата на някого е вдигната, но той реши да си я потърси, в 14-дневен срок фирмата-изпълнител е длъжна да пази колата на техен паркинг.", казва още Костова.
Още: Лоша миризма и лай: Жена отглеждала 48 кучета в столичен апартамент (ВИДЕО)
"Ако собственикът реши да я вземе, може да си я прибере, след като плати такси. Но ако я върне на терен, който е общинска или държавна собственост, без да бъде прилагана тази процедура, автомобилът ще бъде вдигнат, защото вече има издадена заповед", подчерта още тя.