Участниците в КСНС не се разбраха за антикорупционния орган (ВИДЕО)

17 октомври 2017, 17:25 часа • 3017 | прочитания

Консултативният съвет за национална сигурност по въпроса с корупцията завърши без съгласие за ролята на новия антикорупционен орган и принципите за назначаването на неговото ръководство. Това заяви президентът Румен Радев след края на Съвета.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

"Необходим е независим разследващ орган, защото не вярвам, че корупцията може да бъде преборена само с имуществени декларации", добави президентът.

"Има консенсус по редица мерки, но те досега не са претворени в политики и решения. Следващи такива съвети ще има, когато видим реални стъпки за изпълнението на решенията от предишния", коментира още Радев.

Той уточни, че целта на настоящия съвет е била да се търси съгласие около принципни решения за ефективна борба с корупцията.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Всички са съгласни, че има проблем с несъвършенства в законодателствата и липса на ясна институционална структура по въпроса, заяви Радев.

Той все пак коментира, че участниците в КСНС са постигнали съгласие по редица въпроси по отношение на работата на държавните институции като например фокуса върху разследването, превенцията и противодействието на корупцията, както и тезата, че е нужно НС да разгледа и приеме закон за противодействие на корупцията и той да гарантира мерки за отнемане на незаконно придобитото имущество и наказателна отговорност на корумпирани лица, заемащи висши длъжности и ръководни постове.

Радев подчерта и важността органите за превенция да бъдат независими от проверяваните и разследвани лица.

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Президентът заяви, че трябва да се приемат промени в НК относно корупционните престъпления, за да се обхванат проявите на корупция не само в публичния, но и частния сектор. "Новият закон да регламентира всеобхватни мерки в превенцията и отнемането на имущество, натрупано по незаконен начин", каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес