Повишената концентрация на перфлуорирани органични съединения в човешкия организъм увеличава няколко пъти риска от болести на черния дроб, твърдят американски медици.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 12 май /валутен калкулатор/
Още: Бял и кафяв ориз: Каква е разликата и кой е по - полезен
Така наречените перфлуорирани органични съединения (PFAS) са сложни органични молекули с голям брой флуорни атоми във веригите си. Използването на PFAS в химическата промишленосте довело до бързо натрупване на молекули от тези съединения в природните екосистеми и в организма на голям брой хора, установиха еколози още в края на миналия век,
Учени от Университета на Южна Калифорния наскоро са открили, че молекулите на PFAS се натрупват бързо в черния дроб на хора и животни. Това води до масивна клетъчна смърт в този орган, се казва в прессъобщение на университета.
По тази причина медиците решават да установят как натрупването на перфлуорирани органични вещества в човешкия организъм влияе върху появата на болести на черния дроб.
Още: Кардиолог: Топ 3 на най - полезните плодове за сърцето
Още: Диетолог: Закусвайте в този час, за да отслабнете
Черният дроб и токсините
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/
Още: 5 предмета от домакинството, които имат срок на годност, а вероятно не знаете
За тази цел учените анализирали тъканни проби и информация, събрана от техни колеги в рамките на Мултиетническото групово проучване (MEC), чиято цел е да проучи честотата на болестиовите заболявания сред различните етнически групи. В проучването са участвали общо над 215 000 жители на САЩ от всички възрасти и етноси.
В хода на наблюдението 50 участници в MEC са развили различни форми на болести на черния дроб. Учените измерили концентрацията на PFAS в техните телесни тъкани и я сравнили с количеството подобни молекули при други доброволци на сходна възраст и пол.
Измерванията показали, че вероятността от развитие на болести на черния дроб нараства с увеличаване на концентрацията на органични флуорни съединения в организма на доброволците. Тази форма на тумор при участниците в наблюдението се е развила 4,5 пъти по-често от нормалното, ако в организма им е имало високо съдържание на PFAS.
Още: Кога не трябва да ядем кайсии: Отговорът ще изненада мнозина
Още: Летни храни, които не бива да консумираме често
Причината за това е, че органичните флуорни съединения нарушават кръговрата на захарите, както и на аминокиселините и жлъчните киселини в тези клетки. Това ускорява развитието на немастни заболявания на черния дроб и създава условия клетките му да се превърнат в туморни, заключават учените.