Ревенът е цветен и ароматен, но доста недооценен зеленчук. Известен е със своя кисел вкус и дебели стъбла, които обикновено се варят със захар. Ядливата част на растението е стъблото, което съдържа антоцианини, които придават яркочервения му цвят. Антоцианините са вид флавоноид, открит в храни като горски плодове, червен лук, червен боб и червено грозде. Те са показали защитни ефекти върху кръвоносните съдове и кръвното налягане.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 10 юли /валутен калкулатор/
Още: Това са най - добрите сортове грозде за домашно вино
Учени: Това е зеленчукът на дълголетието, той чисти кръвта от холестерол и токсини
Ревенът произхожда от Китай, където корените му за първи път са събрани и изсушени за медицинска употреба. Този зеленчук изисква студени зими, за да расте. В резултат на това се среща главно в планински и умерени региони по света. Сега се отглежда на открито или в оранжерии в умерен климат в Североизточна Азия, Северна Америка и Северна Европа. Стръковете могат да се берат от втория им вегетационен период. Стъблата варират в цвят от зелено до червено и имат големи зелени листа.
Ако отглеждате свой собствен ревен избягвайте листата, тъй като високите им нива на оксалова киселина ги правят отровни. При по-ниски концентрации това съединение не е вредно за повечето хора. Но количеството в листата на ревен може да причини тежко повръщане и при много високи нива може да бъде фатално.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 9 юли /валутен калкулатор/
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 8 юли /валутен калкулатор/
Как се използва?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е „dumscrolling“ и как влияе на психиката ни потопа от негативни новини
Още: Диетолог: 5 сигурни начина, с които да изгорите мазнините
Поради киселия си вкус рядко се яде суров. Този зеленчук обикновено се консумира в сладки десерти, като е най-известен с това, че се комбинира с ягоди в пай, за да компенсира силната му тръпчивост, но не се страхувайте да проявите творчество. Опитайте да сготвите нарязан ревен с малко лимонов сок и захар в компот, с което да залеете киселото мляко и овесените ядки. Или го изпечете в пълнозърнести мъфини вместо друг плод и добавете малко джинджифил или канела. За пикантен вариант нарежете и добавете ревен към нарязания на кубчета червен лук, капка балсамов оцет и малко горчица, за да създадете пикантен сос за любимата си риба.
Едва през 18 век, когато захарта става евтина и лесно достъпна, ревенът става популярна храна. Преди това се е използвал главно като лекарство. Всъщност изсушените му корени се използват в традиционната китайска медицина от хиляди години. Ядат се само стръковете, най-често в сладки супи, конфитюри, сосове, пайове, тарти, крамбъли, коктейли и вино от ревен.
Лекар: Този зеленчук е задължителен за хората с хипертония
Още: Как да изберете най-сладката и сочна диня от магазина?
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 7 юли /валутен калкулатор/
Ползи за здравето от ревен
Може да понижи нивата на холестерола
Стръковете от ревен са добър източник на фибри, които могат да повлияят на холестерола ви.
Осигурява антиоксиданти
Ревенът също е богат източник на антиоксиданти. Антиоксидантите в ревена включват антоцианини, които са отговорни за червения му цвят и се смята, че осигуряват ползи за здравето.
Той е добър източник на фибри
Подобно на много плодове и зеленчуци, ревенът има прилично количество фибри - около 2 грама в една чаша. Фибрите, разбира се, са чудесни за храносмилането и могат да помогнат за понижаване на нивата на холестерола в кръвта.
Полезен е за здравето на костите и сърцето
Той е чудесен източник на витамин К1, който е важен за съсирването на кръвта и здравето на костите. Половин чаша варен ревен осигурява повече от една трета от препоръчителния хранителен прием на витамин К1, заедно с два грама фибри, малко калций и витамин С.
Ревенът е богат на фенолна киселина, антиоксидант, открит в черешите, червеното зеле, червеното вино и зеления чай, който поддържа здрава кожа и предпазва тялото ви от увреждането на свободните радикали. Проучване, публикувано през 2012 г., установи, че ревенът съдържа дори повече фенолна киселина, отколкото богатото на хранителни вещества зеле.
Помага в борбата с възпалението
В допълнение към фенолната киселина, ревенът съдържа и антоцианини, вид флавоноид, който придава на плодовете и зеленчуците техните богати на антиоксиданти червени, сини и лилави нюанси. Според проучване от 2010 г. „антоцианините притежават противовъзпалителна и антиканцерогенна активност, профилактика на сърдечно-съдови заболявания, контрол на затлъстяването и облекчаване на диабета, всички от които са повече или по-малко свързани с техните мощни антиоксидантни свойства.“
Помага за по-добро храносмилане
Ревенът също е изследван за способността си да лекува храносмилателни проблеми и стомашно-чревни разстройства. Проучване от 2014 г. дори показа, че танините в ревена могат да помогнат за регулиране на абсорбцията на вода в храносмилателния тракт на мишки, като по този начин помагат за предотвратяване на диария.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.