Студенти от Варна тръбят за телефонните измами в пенсионерски клубове

26 февруари 2019, 17:10 часа 2435 прочитания

Мащабна информационна кампания срещу телефонните измамници провеждат студентите от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" съвместно с областната дирекция на МВР във Варна и със съдействието на районните кметства.

Още: Кметът на Варна с добра новина: Бюджет 2025 най-после влиза във финансова комисия

Още: Концерт "Джулай се завърна у дома": Варна посрещна юлското слънце с лятната си традиция

Тази седмица младите доброволци ще посетят над 20 клуба на територията на петте районни кметства и ще се срещнат с повече от 3000 възрастни хора. Те им обясняват как се действа при получаване на злоумишлени обаждания и разясняват известните до момента сценарии на АЛО-измамниците, съобщиха от ВСУ.

Вчера момчета и момичета от специалностите „Психология“, „Защита на националната сигурност“, „Право“ и „Архитектура“ посетиха клубове в кварталите „Виница“ и „Аспарухово“. Те бяха посрещнати изключително ласкаво от възрастните хора, които ги изслушаха с голямо внимание. Почти всички пенсионери споделиха, че са получавали злоумишлени обаждания. Днес доброволческите екипи на университета  ще се срещнат с възрастните хора в район „Приморски“ и „Младост“.

Още: Оркестър "Кантус Фирмус" представя галаконцерт с музика от Йохан Щраус-син на фестивала "Варненско лято"

Още: От държавни в частни ръце: Варна готви продажба на паметник

Студентите са преминали специално обучение с инспектори от сектор „Охранителна полиция” при Областната дирекция на МВР – Варна, които разясниха кои са най-често срещаните механизми и сценарии на АЛО-измамниците.

Сред препоръките, които студентите предават на възрастните хора, е да прекъснат веднага телефонната връзка, ако непознат им поиска пари по какъвто и да е повод  и да потърсят от друг апарат контакт с близък човек, на когото имат доверие – деца, близки, съсед, роднина, приятел, телефон 112, полицията. Добре е роднините да напомнят на възрастните си близки непрекъснато за потенциалната опасност, да изговорят с бабите и дядовците си важни детайли, които могат да ги спасят от измама.

„Задачата ни е като млади и образовани хора да бъдем до възрастните и да ги информираме и предпазваме от евентуални опасности“, сподели Сали Светославов, студент в III курс в специалност „Защита на националната сигурност“.  

„Срещата с полицейските инспектори бе много полезна и с готовност ще предам на възрастни хора тази информация. През тази седмица имаме да свършим доста работа и да се срещнем с 2500-3000 пенсионери от клубове във Варна“, сподели четвъртокурсникът Кирил Иванов.

Още: Остават 10 дни до SAKÉ JULY MORNING и най-горещото събитие за лятото

Още: Полицията даде подробности за смъртта на мъж след задържането му във Варна

„Разгледахме различни ситуации. Проблемът засяга всички ни – не само възрастните хора“, каза студентката по архитектура Доротея Николаева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес