А дано, ама надали...

31 януари 2014, 11:13 часа 53818 прочитания

Плевнелиев хвърли бомбата с предложението си за референдум за мажоритарно, задължително и електронно гласуване и управляващите изпаднаха в див и бесен ужас, че тази бомба не просто ще им отнесе главите, но и ще ги ликвидира като политически фактор завинаги. Затова истерично и трескаво се заеха да я обезвреждат.

Още: Китаизацията на Русия: Защо богатите руснаци си наемат китайски бавачки?

Още: Как Северна Корея извлича ползи от Русия

А референдумите са хубаво нещо. Разбира се, от гледна точка на народа. От гледна точка на властта са нещо отвратително, което би  създало на управляващите сериозни проблеми, за преодоляването на които ще трябва да впрегнат най-големия си арсенал от наглост,  лъжи, популизъм и престъпен ум. Не че не могат, ама нали - защо да си усложняваме живота...?

И трите неща, които предлага Плевнелиев, е хубаво да се случат. Не само защото това са инструменти на демокрацията по принцип. Защото тези мерки автоматично биха решили десетилетни проблеми, довели ни до блатото, в което се намираме в момента. И биха гарантирали, че няма да влезем отново в него.

Мажоритарният вот наистина е нещо полезно. Това е стандартна демократична практика, и тъй като ние претендираме да сме демократична държава, е добре да я усвоим. Друг е въпросът дали сме дорасли да използваме на 100% възможностите, които мажоритарният вот ни дава.

Още: Когато хъшът стане екзекутор

Още: 1300 км граница: Финландия следи с тревога какво прави Русия

Задължителното гласуване е друго абсолютно сигурно лекарство срещу изборните болести - манипулации на вота, спорна представителност, ниска избирателна активност. Последното е ключово. Ако активността е висока, автоматично се елиминира определящата към момента тежест на пенсионеро-червения вот, на циганския вот и на вота от Турция. Масовото гласуване би ударило съкрушително партиите с твърди електорати. В България това са две партии, доказано най-вредните - БСП и ДПС. Именно затова те опищяха ефира за подмолната постъпка на Плевнелиев, който за пореден път се опитва долно да им нарушава спокойствието.

Въпросът със задължителното гласуване е върху какво да стъпи то - върху санкции или мотивации. И тъй като доказано в България санкциите са твърде неефективен стимул, някои политически играчи вече правилно се насочиха към стимулите.

Идеята за 20-левови ваучери за административна услуга не че е лоша, но не е най-ефективната възможна. Аз се питам - така и така държавата ще отдели тези пари, защо направо не обяви, че всеки гласувал ще получи по 20 лв. и да си реши окончателно проблема? В такъв случай със сигурност ще ударим рекордите по избирателна активност. Така и така има купен вот, нека поне излезем от сивия сектор на изборната търговия. Ако финансовите стимули са официални и държавни, няма да има проблем. Така всички ще намажем, не само братята роми.

Електронното гласуване е друго нещо, което със сигурност е обречено на всенародно одобрение. Чрез електронното гласуване отново би се вдигнала избирателната активност, защото както при последното преброяване, далеч няма да са малко онези, които биха избрали да гласуват необезпокоявано от вкъщи, вместо да ходят до секциите.

Още: Под заплаха ли е полското икономическо чудо?

Още: Кой наистина вкара Русия във войната срещу Украйна? Фактите

Електронното гласуване би активирало и друг фактор - българите в чужбина. Стотици хиляди наши сънародници биха се включили в изборите у нас, ако имат възможност за такъв тип дистанционно участие. Така още веднъж би се елиминирал изключително проблемния и порочен вот от Турция, който основно държи ДПС във властова позиция.

Проблемът с електронното гласуване е в сигурността, но решение винаги може да се измисли. България има достатъчно IT потенциал, за да разработи адекватна система за електронно гласуване. А дори да се получат манипулации, тип организиран вот и вот под натиск, ами те съществуват и сега. С новите мерки обаче избирателната активност ще е толкова висока, че те няма да дадат решаващо отражение.

Голямото притеснение обаче е дали изобщо нещо от това ще се случи. Имайки предвид кои са на власт, надали.

Предложението на Плевнелиев ще бъде отхвърлено от Парламента. Без значение какви са аргументите. Без значение какво иска народът и какво е в негов интерес. В момента ни управляват хора, които могат да задържат властта само ВЪПРЕКИ народа, не ЗАРАДИ него.

Ако някой мислеше за народа, на евроизборите през май щяхме да имаме първо, и парламентарни избори, и второ, не един, а около 10 референдума. Защото има редица въпроси, по които българите е редно да се произнесат, и които могат да се зададат през май, за да мине всичко наведнъж.

Нищо от това обаче няма да ни се случи. Защото чрез старата порочна изборна система, която Мая Манолова естествено не промени съществено, не е сложно на власт да дойдат гадове. Управляващите не искат да я променят, защото трябва да си гарантират, че възможността да дойдеш на власт, въпреки че не си спечелил изборите и народът не те иска, ще остане.

Без нови правила измъкването от блатото ще е трудно. Още от сега се навъдиха разни нови наглеци, които се точат на следващите избори още по-настоятелно да бутнат народа в блатото. Въпрос на воля, съпротива и ум е да не допуснем това да ни се случи отново. Защото уроците се повтарят, докато не бъдат научени.

Автор: Десислава Любомирова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес