Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бежанци завинаги? Каква ще е съдбата на милиони палестинци?

10 октомври 2024, 08:15 часа • 1904 прочитания

След терористичните атаки на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г. надеждата на много палестински бежанци да се върнат в старите си домове се отдалечава все повече. Днес палестинските бежанци са много повече, отколкото през 1948 година.

Колко са палестинските бежанци?

Палестинското население в Близкия изток се оценява на седем милиона души, които обаче имат различен правен статут. Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) казва, че в момента подкрепя 5,9 милиона души в региона. Те живеят в 58 бежански лагера в Йордания, Сирия, Газа, Западния бряг, включително Източен Йерусалим, и Ливан.

Още: Любомир Кючуков: Случващото се в Ливан няма да реши основният проблем – палестинският

Палестински бежанци живеят и в Египет. От началото на войната между Израел и Хамас там са избягали около 100 000 души. А 1,5 милиона палестински израелци живеят в Израел.

Кой има право да се регистрира като бежанец?

Според UNRWA като бежанци могат да бъдат разглеждани "всички лица, чието местопребиваване е било в Палестина между 1 юни 1946 г. и 15 май 1948 г. и които са загубили както домовете си, така и средствата си за препитание в резултат на конфликта от 1948 година".

Това се отнася и за "потомците на палестински бежанци от мъжки пол, включително осиновените деца". В резултат броят на регистрираните лица се е увеличил от 750 000 през 1950 г. до почти шест милиона днес.

Още: Ердоган: ООН се проваля в мисията си

При какви условия живеят палестинските бежанци?

Ежедневието на много палестински бежанци и техните семейства е белязано от бедност и дискриминация. В много арабски приемащи страни палестинците не могат да получат гражданство.

По данни на UNRWA около 80% от палестинските бежанци в Ливан живеят под прага на бедността там. Те не могат да придобиват собственост, не им е позволено да работят във всички професии и нямат достъп до държавната образователна и здравна система.

Около 2,3 милиона палестинци са регистрирани като бежанци в Йордания. Това е единствената арабска страна, която е предоставила гражданство на тази група хора. Повече от половината от йорданското население вече е с палестински произход.

Още: България се въздържа по резолюция на ООН, призоваваща Израел да спре окупацията на палестински земи

Ситуацията в Сирия непрекъснато се влошава поради продължаващата гражданска война там. През 2021 г. проучване на UNRWA разкри, че 82% от регистрираните палестински бежанци живеят в абсолютна бедност. Много от тях сега се връщат в Сирия заради конфликта между Израел и ливанската милиция Хизбула.

Защо има организация специално за палестинските бежанци?

Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток е създадена с Резолюция 302 (IV) на ООН от 8 декември 1949 г. и започва своята работа на 1 май 1950 г. През декември 2022 г. Общото събрание на ООН удължи мандата на UNRWA до 30 юни 2026 година. Нейната задача е да се грижи за палестинците, които са били разселени или принудени да напуснат домовете си в резултат на Израелско-арабската война и основаването на държавата Израел на 14 май 1948 г., както и за техните потомци. Палестинците наричат този исторически период "Накба" или "катастрофа".

За всички останали бежанци и лица без гражданство по света отговаря друг орган на ООН - Върховният комисариат за бежанците. Той също е основан през 1950 година.

Още: Общото събрание на ООН: Израел да спре окупацията си на палестински територии

Разделянето на отговорностите означава, че в страни като Египет, където има палестински бежанци, но UNRWA не е представена, засегнатите живеят в правен вакуум, тъй като Върховният комисариат няма правомощията да се грижи за тях.

Защо Израел иска разпускането на UNRWA?

Израелското правителство обвинява UNRWA в участие в клането на 7 октомври и твърди, че организацията е инфилтрирана от Хамас. Вследствие на обвиненията няколко държави донори, включително САЩ, Европейската комисия и Германия, преустановиха плащанията си към UNRWA.

ООН започна вътрешно разследване на твърденията. В изявление, публикувано на 5 август 2024 г., се посочва, че девет служители на UNRWA са били уволнени, тъй като е възможно да са участвали в ръководените от Хамас нападения срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Обвиненията срещу други десет служители не могат да бъдат потвърдени.

Още: Ердоган говори за 14-и път пред ОС на ООН: Какво ще каже той в Ню Йорк?

Имат ли право да се завърнат?

Съгласно член 11 от Резолюция 194 на ООН всички бежанци имат право да се завърнат по домовете си, ако са готови да живеят в мир със своите съседи. В очите на правителствата на много арабски държави това се отнася и за потомците на разселените през 1948 г.

"Катастрофата Накба е сериозен източник на идентичност за палестинците и демонстрира несправедливостта", обяснява Петер Линтел от германската фондация "Наука и политика". Според експерта правото на завръщане "може да бъде решено само в рамките на мирни преговори и в контекста на палестинска държава".

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес