Газа след войната: какво бъдеще очаква палестинците

3582
Газа след войната: какво бъдеще очаква палестинците
Снимка: Getty Images

Последните три месеца бяха за хиляди една одисея в търсене на безопасност, която не съществува в ивицата Газа. На Мухамед Али и семейството му вече няколко пъти се налага да търсят ново място, на което да живеят, след като домът им в град Газа е унищожен от израелските удари. "Първо търсихме подслон в болницата "Ал-Кудс”, която беше близо до дома ни. После ни казаха, че трябва да се евакуираме. Отидохме в бежанския лагер Нусейрат. Сега сме в Рафах”, разказва Али.

35-годишният инженер вече не се притеснява само за безопасността на своите близки, но и за това как изобщо ще изглежда животът в Газа след войната. Някои високопоставени израелски политици и министри от кабинета на премиера Нетаняху дори поставят под въпрос дали палестинците ще могат да се върнат обратно в домовете си.

"Надяваме се, че няма да бъдем принудително изселени за постоянно, надяваме се войната да свърши и хората да се приберат по домовете си. Достатъчно, всичко трябва да приключи”, казва Али. Засега няма яснота какво ще се случи с Газа след войната.

Още: Израел спря трансфер на оръжия на "Хамас", жертвите в Газа вече са над 24 000

Израелски заселници в Газа?

Крайнодесни израелски политици като финансовия министър Безалел Смотрих и министърът на националната сигурност Итамар Бен Гвир не крият представите си за Газа - без голямата част от палестинците, които я населяват. Те искат територията да се преотстъпи на израелски заселници. "Трябва да окуражаваме емиграцията в Газа”, казва Смотрих в скорошно интервю. Бен Гвир пък призова за "пожелателното” изселване на палестинците от ивицата Газа.

Израелските медии съобщават също, че се водят преговори с трети страни, които биха приели палестинците - като например Конго, Руанда и Чад. И трите държави отричат подобни преговори да са се провеждали.

Антипалестинска реторика

Още: Ще доведе ли затварянето на Суецкия канал до двойно повишаване цените на стоките?

Израелският министър на отбраната Йоав Галант отрече плановете за заселване на ивицата Газа. Преди седмица той представи план за Газа след войната, който не включва "израелско цивилно присъствие” в анклава. Според този план, който засега е неофициален, Газа ще се управлява от неуточнени палестински организации, докато Израел ще контролира сигурността в региона. Нетаняху също заяви, че "Израел няма намерение да окупира Газа за постоянно или да разселва населението ѝ”.

Крайните националисти в коалиционното правителство на Израел са ключови за поддържането на коалицията, но участието им в стратегическите решения не е сериозно, смятат израелски анализатори. Тъй като САЩ е най-важният съюзник на Израел, "бих се вслушал по-скоро в предложенията на американския държавен секретар, отколкото на екстремистите в правителството”, казва Уди Сомер, професор по политология в Университета на Тел Авив.

Други израелски политици и учени обаче критикуват нарастващите негативни настроения срещу палестинците в Газа, които се подклаждат от публични личности, журналисти и парламентаристи в Израел. С началото на делото, повдигнато от ЮАР срещу Израел по обвинения в геноцид, много от изказванията на такива хора бяха изпратени към съда в Хага. САЩ и Германия, както и други държави, също разкритикуваха крайнодясната реторика като "безотговорна и провокативна”.

Разселването на палестинците - неприемливо и за Арабските държави

Още: Арестуваха израелски футболист заради послание за войната в Ивицата Газа

При последното си посещение в региона американският държавен секретар Антъни Блинкен подчерта колко е важно да се постигне споразумение с ООН, според което организацията да оцени условията, при които палестинците да се върнат обратно в Газа. "Искаме хората да могат да се върнат в домовете си, веднага щом е безопасно”, каза Блинкен.

Принудителното изселване на палестинците е неприемливо и за арабските държави. Властите в Египет са категорични, че няма как палестинци да бъдат заселени в близкия Синайски регион. По данни на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци около 1,9 милиона души (85% от населението на ивицата Газа) се считат за разселени. В момента стотици хиляди търсят убежище в Рафах, най-южния град в ивицата Газа на границата с Египет.

Огромните разрушения в Газа (повече от 60% от сградите в анклава са повредени или разрушени) засилват опасенията дали изобщо палестинците ще се върнат, казва Мустафа Ибрахим, правозащитник и политически анализатор.

Палестинците не биха напуснали Газа завинаги

Още: Къде са отвлечените български моряци и кога ще бъдат пуснати? Говори лидер на хутите

Разселването не е нещо ново за палестинците, казва Ибрахим. Много палестинци все още носят травмата от 1948 г., известна като Накба (от арабски - "катастрофа"). Тогава стотици хиляди палестинци е трябвало да напуснат домовете си или са били прогонени по време на арабско-израелската война. Те не могат да се завърнат и до днес. По онова време много от тях бягат в Газа. По данни на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци седем от всеки десет палестинци в анклава се смятат за бежанци и техни потомци.

Подобно на повечето жители на Газа, на Амер Абдел Мути не за първи път му се налага да преживее голям конфликт. Като жител на Джабалия, североизточно от град Газа, той също е трябвало да бяга няколко пъти - първо в Хан Юнис, а след това и към Рафах.

"Ако западните държави отворят вратите си за нас по време на войната и ни позволят да напуснем за кратко, като ни дадат възможност да се върнем след прекратяването на огъня, тогава бих заминал, защото животът ми е ценен", казва 30-годишният мъж. "Но ако трябва да си тръгна завинаги, тогава не бих заминал. Тогава бих останал в родината си."

 

Още: Нетаняху: Войната в Израел ще продължи "още много месеци"

Източник: Дойче веле

Германия ще защити Израел по делото за геноцид в Хага

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГЛЕДНА ТОЧКА:

Нотариуса и триумфът на злото над доброто

Ще ограничат ли в Германия скоростта по магистралите?

Близък Изток: ще промени ли Катар отношението си към Хамас?

Турция и ислямистите: какво свързва Ердоган и Хамас

Как украинките променят демографската картина в Германия

С помощ от САЩ: Ще спечели ли Украйна войната

Защо в Азия има толкова много боклук от Европа

За какво на ПП-ДБ и ГЕРБ не им достигна политическа воля

Къде плащат 18 000 евро за два месеца спане и лежане

Може ли престъпник да участва в управлението на държавата?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com