Според обобщени данни за миналата година България е една от страните с най-малко доверие в полицията, а проучване от средата на 2017 г. показва, че едва 26% от българите одобряват дейността на органите на реда.
Още: Китаизацията на Русия: Защо богатите руснаци си наемат китайски бавачки?
Още: Как Северна Корея извлича ползи от Русия
У нас масово престъпления не се докладват и реалните им измерения са в пъти по-големи от регистрираните от МВР, защото хората просто не смятат, че има смисъл да се обръщат към полицията.
От своя страна МВР като че ли полага много усилия, за да затвърди това мнение. Проблемът с "гнилите ябълки" в системата става все по-очевиден.
На 20 ноември стана ясно, че са задържали хасковски полицай, който е бил хванат да кара пиян с 3,39 промила алкохол. По-късно обаче се оказа, че нарушителят е бил пуснат, защото има високо кръвно!
Още: Когато хъшът стане екзекутор
Още: 1300 км граница: Финландия следи с тревога какво прави Русия
Седмица по-късно в Павликени арестуваха полицаи заради системни кражби на гориво от служебни автомобили. Сред заснетите крадци е шефът на пожарната, командирът на отделението и началникът на полицейския участък на Сухиндол. Естествено, в последствие те бяха пуснати от ареста.
В Стражица пък се оказа, че двама служители на Районното полицейско управление били част от организирана престъпна група за разпространение на наркотици, като в продължение на 2 години полицаите са осигурявали чадър и са предупреждавали местни дилърите кога ще има акции.
А в началото на ноември двама полицаи баха арестувани заради кражби - единият на яке в мол, а другият - на дърва за огрев.
Какво доверие може да има към полицаи, които крадат, които са корумпирани, които не спазват законите, които покровителстват престъпници? Всеки път, когато подобен казус излезе наяве, обществото е все по-малко склонно да подкрепи служителите на МВР в упоритите им протести с искания за по-високи заплати. Разбираем е гневът на мнозина, че е несправедливо данъкоплатците да издържат една цяла система, която не просто не работи, а нарушава собствените си правила воглаве с българските закони.
Още: Под заплаха ли е полското икономическо чудо?
Още: Кой наистина вкара Русия във войната срещу Украйна? Фактите
Липсата на воля за реформа и ефективност е другият голям проблем по отношение на липсващото доверие в полицията.
Отново по последни данни, годишно се разкриват по-малко от половината престъпления.
Казус от последните дни са нелегалните таксита, които издават медицински бележки вместо касови бонове и возят на изключително завишени тарифи. Нарушителите бяха заснети от телевизионен екип, но от полицията се оправдаха, че не са взели мерки срещу мнимите таксиметрови шофьори, които по никакъв начин не се крият на Летище "София", защото било "изключително трудно" тези нарушения да бъдат установени. Директорът на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация” дори се поскара на репортерката, направила скритата камера, че по време на разследването си не е сигнализирала полицията, тъй като иначе те нямало как да знаят за проблема.
Така се създава усещането, че полицията разчита ние, обикновените граждани, да ѝ вършим работата и ако нещо не е разкрито, то по презумпция е защото никой не е подал сигнал. В хода на дискусията около случая с такситата беше споменато, че измамниците могат да бъдат заловени чрез акция с таен клиент, но така и не стана ясно защо полицията не си е направила труда да ползва този метод.
За пореден път МВР трябва да е наясно, че обществените нагласи са в посока на обществения договор - ние плащаме и се отказваме от определени свободи, но в замяна на това институцията, която издържаме, трябва да бъде проактивна, да ни защитава, да пази реда и да съблюдава законите. И когато това не се случва, за всички ни остава чувството, че сме излъгани и че сме ощетената страна.
Ето защо ако МВР иска повече солидарност от страна на българския народ, най-накрая трябва да започне да изпълнява своята част от договора.
Автор: Десислава Любомирова