Мъдростта да почитаме будителите си

18698
Мъдростта да почитаме будителите си
Снимка: iStock/Guliver

Денят на народните будители винаги минава някак почти незабелязано, отчитаме го мимоходом, с полу внимание. Той не е неработен ден и често се възприема повече като някакъв училищен и читалищен празник. А това не е така.

Денят на народните будители е уникален по характер и идея празник. Уникален за Европа, а може би и за света. Концепцията да имаме отделен ден, в който да отдаваме почит на народните будители е плод на мъдростта на българския народ, който е разбрал, че има нужда и смисъл да бъде благодарен и да бъде признателен.

Това не е ден какъвто имат много други държави - на почит на онези, дали живота си в борбата за родината. България също има такъв празник и той не е 1 ноември. Денят на будителите е запазен само за онези, и мъртви, и живи, които са допринесли или продължават да допринасят към това българският народ да бъде осъзнат, активен, търсещ, буден. Това са безброй много исторически личности - просветители, книжовници, революционери, но и много герои на днешния ден - учители, писатели, журналисти, общественици.

Българският народ е бил достатъчно мъдър, за да признае противоречивата си народопсихология. Бил е достатъчно честен, за да отчете, че има проблема през голяма част от историческата си съдба да проспива верните решения, навременните действия и нужната нагласа на ума и духа. И за да може да успее са му били нужни винаги хора по-будни от останалите, които да го увлекат и да му покажат верния път - към себе си и напред. Българският народ знае, че тези хора винаги са играели ключова роля в съдбата му и заслужават да бъдат почетени.

Затова 1 ноември не е празник като другите. Не отбелязваме делото на един човек или паметно историческо събитие. Денят на народните будители е един от най-"общите" празници. В него няма егоизъм, амбиция, лично величие. Той е почит към хората, посветили се на другите, на народа си - да му помагат, да му отварят очите за истината, да го извеждат на светло.

Фактът, че имаме такъв празник, говори много. Означава, че не сме загубили способността си да сме честни, да признаваме, че имаме нужда от помощ и да сме благодарни на хората, които ни я дават. От такава искреност имаме нужда днес, защото залисани да се справяме поединично, понякога забравяме, че всъщност не сме сами.

Будителите са светлото сърце на българския дух и те заслужават този ден. Ние пък заслужаваме да бъдем част от тяхната кауза, защото тя ще изведе всички ни до една по-добра и по-успешна България.

Автор: Десислава Любомирова

1 ноември - Ден на народните будители

На 1 ноември честваме Деня на народните будители. За пръв път Денят на народните будители 1 ноември е отпразнуван в Пловдив през 1909 ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГЛЕДНА ТОЧКА:

Турция и ислямистите: какво свързва Ердоган и Хамас

Как украинките променят демографската картина в Германия

С помощ от САЩ: Ще спечели ли Украйна войната

Защо в Азия има толкова много боклук от Европа

За какво на ПП-ДБ и ГЕРБ не им достигна политическа воля

Къде плащат 18 000 евро за два месеца спане и лежане

Може ли престъпник да участва в управлението на държавата?

Ударът на Иран срещу Израел: успех или провал?

Турция: С вълшебната дума "Ол инклузив" срещу инфлацията

"Ида и аз подир нея"

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com